SON DAKİKA
Hava Durumu

Artan şiddet eğilimleri tedavi edilebilir mi?

Yazının Giriş Tarihi: 11.12.2021 19:59
Yazının Güncellenme Tarihi: 11.12.2021 19:59

Günümüzde ülke gündeminde hatta dünya gündeminde yer alan şiddet problemleri tedavi edilebiliyor. 


Her gün akşam ajanslarında, gazetelerde manşetlerde şiddet içerikli haberler yer alıyor. Psikolojik nedenlere dayanan şiddet eğilimi kesinlikle tedavi edilmeli. Çocukluk yaşamları, yaşanan travma olaylar insanları şiddet eğilimine sürüklüyor. 


Konu ile ilgili Uzman Klinik Psikolog Elmas Merve Malas, şiddetin, öfke duygusunun kontrol edilmemesi sonucunda ortaya çıkan toplumsal bir problem olduğunu belirterek, şiddet eğilimi olan kişilerin önemli bir kısmının bireysel tedavi alarak tedavi edilebileceğini söyledi. Uzman Klinik Psikolog Elmas Merve Malas, şiddetin, öfke duygusunun kontrol edilmemesi sonucunda ortaya çıkan toplumsal bir problem olduğunu vurgulayarak şunları söyledi; “Çocukluk döneminde ebeveyn şiddetine tanıklık eden kişiler ileride şiddeti normal olarak algılayabilir. Sorun çözmeyi şiddet ile ilişkilendiren çocuklar, sonraki ilişkilerinde karşılaştıkları problemleri çözmede şiddet uygulayabilir veya mağdur olabilirler. Böylece kişinin hayatında şiddet döngüsü oluşabilir ve ortaya çıkan olumsuz etkiler bir sonraki nesilde de devam edebilir" 
Şiddet şiddeti tetikliyor. Bir kimsenin şiddet gördükten sonra bu tramvayla çocuğuna veya arkadaşlarına karşıda şiddete eğilimi kaçınılmaz bir duruma geliyor. 
Yapılan bilimsel çalışmaların önemini vurgulayan Uzman Klinik Psikolog Elmas Merve Malas, sözlerini şöyle tamamladı; "Çocukluğunda veya evliliğinde en az bir kez fiziksel şiddete maruz kalan veya gören kadınların çocuğuna da fiziksel şiddet uyguladığı görülmektedir. Aile içinde şiddet davranışını gören çocuklar, sosyal öğrenme yolu ile şiddet davranışını öğrenip, modelleyip, diğer yandan da doğru problem çözme tekniklerini öğrenemedikleri için şiddet davranışını bir süre sonra taklit ve tekrar etmeye başlayacaktır. Sosyal öğrenme ile aile içi şiddete tanıklık eden erkek çocuklarında, gücün erkek tarafından kadına bu şekilde uygulanmasını normal görmeleri, sert erkek rolünü benimsemesi, baskın ve saldırgan olmanın erkekler için uygun olduğu fikrinin yerleşmesi, kadınların güçsüz, kötü muameleyi hak ettiklerine dair inançlar geliştirmeye başlayabilir. Kız çocuklarında ise, şiddet davranışını normal ve evliliğin bir parçası olarak kabul etmelerine, erkeklerden zarar göreceği korkusuyla kaçınmacı, güvensiz ve ilişki kuramayan yetişkinler olmalarına yol açmaktadır” 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.