SON DAKİKA
Hava Durumu

Bağışıklığımız kadar güçlüyüz

Yazının Giriş Tarihi: 09.02.2022 20:19
Yazının Güncellenme Tarihi: 09.02.2022 20:19

Pandemiyle mücadele günleriyle hayatımıza giren bir kavram; bağışıklık. Beslenmemizde, takviye ürünler kullanmamızda da güçlü bağışıklık beklentisi etkili. Peki, bağışıklığımızı güçlendirmemiz gerektiğini nasıl anlayacağız? 


Bizlere hep “Bağışıklığımızı nasıl güçlendiririz?” sorusuna cevap olacak öğütler tavsiyeler aktarılıyor. Bu defa ise, zayıf bağışıklığın sinyallerini nasıl yorumlamamız gerektiğini aktarmaya çalışacağım. Bu konuda da İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Edvin Murrja’nın açıklamalarını satırlarıma taşıyacağım. Edvin Murrja, “Aşılarımızın eksiksiz olması, kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca uzak durmak, maskeyi doğru takmak, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına dikkat etmek çok önemli. Tüm bunlarla birlikte Covid-19’dan korunmada olmazsa olmazlardan biri de bağışıklık sistemimizin güçlü olması. Özellikle bağışıklık sisteminin zayıfladığı kış aylarında sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve yeterli/kaliteli uyku bağışıklık sistemini güçlendirmede kilit rol oynuyor” diyor. 


Bazı insanların sık sık soğuk algınlığı şikayetleri olduğunu anlatan Murrja, “Sağlıklı bir insanda yılda iki-üç defa soğuk algınlığı olması normaldir. Vücut üç-dört gün mücadele ettikten sonra tamamen normale dönüş yapar. Bundan daha sık soğuk algınlığı olursa ve iyileşme süreci daha uzun sürüyorsa bu bağışıklık sisteminin zayıflığının bir göstergesi olabilir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için ana hatlarıyla yapılacaklar; sağlıklı beslenme, düzenli spor, yeterli ve kaliteli uykudur.” tavsiyesinde bulunuyor. 


Probiyotiklerde gizli şifayı vurgulayan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Edvin Murrja, “Çok fazla bağırsak problemleriniz var mı?” dorusuna “evet” yanıtı verenler için de “Sindirim sisteminin iyi olması savunma sisteminin iyi çalışması için çok önemlidir. Gaz, şişkinlik, ishal, kabızlık gibi şikayetlerin fazla olması savunma sisteminin zayıflığına işaret edebilir. Günde en az 2 litre su için, kefir ve yoğurt gibi probiyotik içeren ve sindirim sistemini destekleyen besinler tüketin. Probiyotikler, solunum ve sindirim sistemi enfeksiyonlarına karşı koruma sağlayan iyi bakterilerdir. Bu iyi mikroorganizmalar, bağışıklık sistemine gerekli sinyalleri göndererek, bağırsağı enfeksiyona karşı korumaya yardımcı olur. Ancak bu iyi bakteriler yok edildiğinde, kötü bakteriler aşırı çoğalarak bağışıklık sistemini zayıflatır. Gerekirse hekiminizin önerisiyle probiyotik takviyesi kullanabilirsiniz.” Şeklinde tavsiyelerde bulundu.


İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Edvin Murrja “Önemli bir iş ile uğraştığınızda veya büyük ruhsal değişikliklerde hastalanmak rastlantı değildir. Stres savunma hücrelerinin işlevini azaltır, böylece fırsatçı enfeksiyonlara olanak sağlar. Covid-19 pandemisi yaklaşık iki yıldır toplumda stres ve kaygı başta olmak üzere bazı ruhsal sorunları iyice artırırken, buna karşı stresi yönetmeyi öğrenmek, bir hobi edinmek, fiziksel aktiviteyi ihmal etmemek, günde en az yedi saat uyumak ve dostlarla iletişimi koparmamak, görüntülü konuşmalarla duygu ve düşünceleri paylaşmak fayda sağlayacaktır.” dedi.   


Gerek kovid gerekse başkaca hastalıklardan korunmak için en önemli duvarımız güçlü bir bağışıklığımızın olması. Bu nedenle de İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Edvin Murrja ve diğer alan uzmanlarının tavsiyelerine uyalım.
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.