SON DAKİKA
Hava Durumu

Çocuklar günlerini teknolojide geçiriyor

Yazının Giriş Tarihi: 10.12.2021 20:17
Yazının Güncellenme Tarihi: 10.12.2021 20:17

Çocukların teknolojiyi ustaca kullanmasını bir zeka pırıltısı olarak görenlerin sayısı her ne kadar fazla olsa da küçük yaş ve kullanım amacını göz ardı etmemek gerek. Çocukların telefon tablet gibi cihazlarla geçirdiği süre için ailelerin söylediği zaman miktarları hep düşük saatleri ifade etse de araştırmalar işin aslının öyle olmadığını gösteriyor. Türkiye’de yetişkinlerin %83’ü ve çocukların %69’u her gün teknolojik cihazları başında en az üç saat harcıyor. Veriler, çocukların ebeveynlerinin cihazları kullanırken harcadıkları süreyi kopyalama olasılığının yüksek olduğunu gösteriyor. Bu rakamlara ise Kaspersky tarafından yapılan ebeveynlerin ve çocuklarının cihazlarında ne kadar zaman harcadıkları arasında doğrudan bir ilişki olduğunu gösteren araştırma ile ulaşıyoruz. 


Bakın araştırma sonuçları ne diyor: “Araştırma sonuçları, ebeveynlerin ve çocukların ekran başında geçirdikleri süre arasındaki ilişkiyi ortaya koyuyor. Türkiye’de ebeveynlerin %55’i, çocukların %52’si gün içinde aynı saatte, 3-5 saat boyunca cihazlarını kullanıyor. Ek olarak, ebeveynlerin çoğunluğu hem kendilerinin (%56) hem de çocukların (%55) internette yeterli zaman harcadığına inanıyor. Buna ek olarak sonuçlar, çocukların aktif olarak cihazları kullanma şeklini ebeveynlerinin kullanımına göre uyarladığını gösteriyor. Örneğin ebeveynlerin %80'i cihazlarda günde 2 saatten az zaman harcadığında, çocukları da aynı şeyi yapıyor. Yetişkinler cihazlarını günde 2 saatten fazla kullanırsa, çocukların da aynı şeyi yapma olasılığı yüksek. Vakaların yalnızca %19'u bu örneğe maruz kalan çocukların cihazlarla günde 2 saatten daha az etkileşim kurduğunu gösteriyor. Aynı zamanda raporun sonucuna göre ebeveynleri düzenli olarak cihaz kullanan çocuklar, çeşitli dijital alışkanlıklara daha fazla zaman harcıyor. Örneğin ebeveynleri genellikle cihaz kullanan çocuklar, yemek sırasında çevrimiçi olarak 39 dakika daha fazla zaman harcıyor. Sohbet ederken mesajlaşmak çocuklara ortalama 41 dakika ekran süresi ekliyor. Aile fotoğraflarını sosyal medyada paylaşmak günde 31 dakika daha ekliyor.”


Bu uzun sürelerden hepimiz yakınıyoruz ama unutmamalıyız ki çocuklarımız da bizleri görerek taklit ederek hayata hazırlanıyor. Yetişkinler olarak doğru rol model olmayı hedeflemeliyiz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.