SON DAKİKA
Hava Durumu

Demans bir gecede olmuyor

Yazının Giriş Tarihi: 02.12.2022 20:15
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.12.2022 20:15

Son yıllarda giderek daha sık duyduğumuz demans hakkında hepimiz az çok bir şeyler biliyoruz. Hareketsiz yaşam, sosyal hayattan uzaklaşmak, beslenme hataları gibi pek çok sebep demansa yol açabiliyor. Bugün sizlerle paylaşmak istediğim demansın sebepleri değil, demansın başlarken verdiği sinyaller… Yani insanlar bir sabah uyandıklarında demans olmuş bir şekilde güne başlamıyor; demansın belirtileri ve ilerleme süreci var. Eğer bu belirtileri gözlemlersek, fark ettiğimiz zaman da risk altındaki yakınımızın tıbbi destek almasını sağlayabiliriz. 


Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, bu belirtiler hakkında açıklamalarda bulundu. “Beyni etkileyen hastalık ya da durumun ne olduğuna ve beyni nasıl etkilediğine bağlı olarak demans çeşitlenir” diyen Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, “Bu çeşitlenmeyi anlayabilmekte beyin bölgeleri ve işlevleri arasındaki ilişkiye dair temel bilgiler önemlidir.  Bu nedenlerin etkilerine bağlı olarak, yukarıda belirtilen genel tablonun çeşitlenmesi söz konusudur. Yani farklı demans tabloları vardır. Alzheimer hastalığına bağlı demans başka, damar yetmezliğine bağlı demans başka, beyin suyunun artmasıyla olan demans başkadır. Dolayısıyla önemli olan önce demans belirtileri var mı diye değerlendirme yapıp eğer varsa hastadaki demansın altında hangi hastalık ya da durum var diye araştırmaktır” dedi. Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, bunamanın, inme, parkinson, kafa travmasına bağlı bunama, psikiyatrik bunama, virütik bunama gibi çeşitli nedenlerle oluşabileceğini belirterek bu bunama türlerinin Alzheimer bunamasına benzemediğini söyledi.


Tanrıdağ, demans ve Alzheimer’ın aslında arasında farklar olduğuna dair de şu bilgileri aktarıyor bizlere: “Alzheimer eşittir, demans demek değildir. Çünkü demansla sonuçlanan ya da seyri sırasında demans ortaya çıkan birçok hastalık ve neden vardır. Alzheimer hastalığı bunlardan sadece biridir. Yani her Alzheimer hastası demans hastasıdır ama her demans hastası Alzheimer hastası değildir. Alzheimer, demans yapan hastalıkların başında geliyor ama Alzheimer’da demans hemen olmuyor, sonuçta demansa çeviriyor. Bu nokta erken tanının önemine vurgu yapıyor. Erken tanıda ise belki demans önlenemiyor ama erken aşamada başlanan ilaçlar demansı geciktirebiliyor. Örneğin beynin içindeki artmış suya karşı alınacak önlemler ya da kanda seviyesi azalmış olan B12 vitamininin yerine konulması bunlara bağlı olarak ortaya çıkmış olan demansların ilerlemesini engeller.”


Erken teşhisin hayat kurtardığını aklımızda tutmalıyız ve hem kendimiz hem de yakınlarımız için düzenli doktor kontrollerini yaptırmalıyız. 
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.