SON DAKİKA
Hava Durumu

Fazla kilolar 'bel fıtığı' oluşturabilir

Yazının Giriş Tarihi: 06.11.2022 22:08
Yazının Güncellenme Tarihi: 06.11.2022 22:08

Bel fıtığı, bel bölgesinde bulunan omurların arasındaki diskin yırtılarak, sinirleri sıkıştırması olarak ifade edebiliriz. Fıtıklaşmanın omurgamızın herhangi bir düzeyinde meydana gelebilir. Bel fıtığı, çalışma hayatında işgücü kaybına neden olan hastalıklar arasında başta gelen sağlık problemlerinden. Bu hastalığı yaşayan kişilerin iş gücü kaybı bazen 6 aya kadar uzayabiliyor. Bel fıtığına yakalanma oranı bazı meslek gruplarında daha fazla görülür. Sadece meslek olarakta yorumlamayalım. Fazla kilolarda bel fıtığında önemli bir etken.

Konu ile ilgili, hastaların kendilerine genellikle ağrı şikayeti ile geldiğini anlatan Beyin ve Sinir Cerrahisi uzmanı Op. Dr. Çağrı Kökoğlu, her ağrının fıtıkla ilgili olmadığının altını çizdi. Bel, bacak, boyun ağrısı ile gelen hastaların ağrı nedenlerinin kas, eklem, romatizması olabileceğini söyleyen Kökoğlu, fıtık için en önemli belirtilerin; yürütmeyen, iş yaptırmayan ve uyutmayan ağrılar olduğunu ifade etti. Fıtığın oluşma nedenlerine yönelik konuşan Kökoğlu, belli bir yaştan sonra omurganın girdiği belli bir şeklin yaptığımız hareketler sonucu bozulduğunu belirterek, şunları söyledi: “Yaptığımız hareketler, eğilmeler, kalkmalar, doğrulmalar bir şekilde ağır kaldırmalar, ters hareketler omurganın düzenini bozuyor. İki omurga arasındaki etrafı bağlarla, kaslarla kaplı olan disk yapısını, oradaki bütün koruyacak etmenleri bir şekilde bozarsak o fıtık iki omurga arasından çıkıp sinire temas ediyor. Buna kısaca fıtık deniyor. Göbekten çıkarsa göbek fıtığı, kasıktan çıkarsa kasık fıtığı deniyor. Ama bizimle ilgili olan kısım omurganın arasından çıkmasına bel ve boyun fıtığı deniyor. Belden omurlar arasından çıkıp sinire temas ederse bel fıtığı, boyundan çıkıp sinire temas ederse boyun fıtığı oluşuyor. Bel, kol ve boyun ağrılarının yüzde 95’inin fizik tedavi ile çözülebiliyor. Geriye kalan yüzde 5’inin ise cerrahi müdahale ile çözülebilebiliyor. Kilonun fıtıkta etken bir rolü var. Vücudun fazla kilolarla beraber aldığı yükleri omurganın zamanla taşıyamamaya başlıyor ve omurgada problemlerin ortaya çıkıyor. Ağır işte çalışanlar, kas kuvvetini yanlış kullananlar, yük dağılımında yanlış hareketler her zaman belimize ve boynumuza zarar veriyor. Uzun süre bilgisayar başında oturanlarda belli bir zaman sonra vücut yoruluyor ve bozulmalar başlıyor.”

Bel fıtığı belirtileri arasında başlıca bel, bacak ağrısı, ayaklarda uyuşma, yürümede zorluk şikâyetleri yer alıyor.. Sizde de bu şikayetlerden herhangi biri var ise mutlaka bir uzmana başvurun. Sağlıklı günler. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.