SON DAKİKA
Hava Durumu

Güneşlenmek tehlikeli mi?

Yazının Giriş Tarihi: 27.05.2022 21:40
Yazının Güncellenme Tarihi: 27.05.2022 21:40

Yaz sıcaklarının başlamasıyla birlikte güneş kremi kullanmalı mıyız yoksa güneş ışınlarından faydalanmalı mıyız tartışmaları merak uyandırıyor. Araştırmalar ve uzman görüşleri güneş ışınlarını her geçen yıl daha da zararlı etkisi olduğunu ortaya koyuyor. Bu alanda açıklamada bulunan uzmanlardan biri de Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Andaç Salman ve güneşin etkilerini şöyle anlatıyor: Güneşin beynimizde canlılık ve mutluluk veren serotonin hormonunun miktarını artırıyor, vücudumuz için vazgeçilmez olan D vitamininin sentezinde de büyük rol oynuyor. Salman sözlerine şöyle devam ediyor; “Yeterli miktarda D vitamini sentezi için haftada 2-3 gün el sırtları ve kol bölgelerinin yaklaşık 10-15 dakika güneş görmesi yeterlidir. Ancak daha fazla süre korunmadan güneşe çıkmak fayda yerine zarar getirmekte, cilt hasarı ve cilt kanseri riskini önemli ölçüde artırmaktadır. Bu nedenle bazı kurallar kesinlikle ihmal edilmemelidir. Özellikle bazı kişiler güneşin zararlı ışınlarına karşı daha fazla risk taşıdıkları için bu kişilerin ayrıca dikkatli olmaları gerekir” 


Güneşe karşı ne kadar hassas olduğumuz, kendimizi korumamız gerektiği konusunda da Salman’ın bazı kriterleri var; açık tenli, kızıl saçlı, mavi-yeşil gözlü kişiler, vücudunda çok sayıda çil olanlar, çok sayıda bene sahip kişiler, organ nakli gibi nedenlerle bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullananlar, ailesinde ya da kendisinde cilt kanseri öyküsü olanlar, güneşe uzun süre maruz bırakılan bebekler, altı aydan küçük çocuklar, açık havada çalışmak zorunda olduğu için düzenli şekilde güneş altında uzun süre kalanlar, yelken, golf gibi açık havada yapılan sporlarla uğraşanlar ya da bu tarz hobi kaynaklı güneşe aşırı maruz kalanlar, hayatında bir kere bile solaryuma girmiş olanlar, bronzlaşmak için uzun süre güneş altında yatan, güneşin zararlı ışınlarının doğrudan geldiği riskli saatlerde güneş altında kalan ve güneşe korunmasız çıkanlar. Doç. Dr. Andaç Salman “Bu unsurların en az bir tanesinin olması bile, kişinin güneşin zararlı ışınlarından korunmaya çok daha fazla dikkat etmesi gerektiğini gösteriyor” diyor.  


Korunmak içinse en önemli adım, belli saatlere uyum göstermek; Güneş ışığında bulunan ultraviyole ışınlarının yüksek rakımlı yerlerde ve ekvatora daha yakın bölgelerde yani ülkemiz için güney bölgelerinde daha fazla olduğunun unutulmaması gerektiğini vurgulayan Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Andaç Salman “Bulutlu havalarda bile UV ışınları güneş yanığı ve deri hasarına yol açabildiğinden, güneşten korunma ihmal edilmemelidir. 11:00-16:00 saatleri arasında güneş ışınları daha dik ve yoğun geldiği için bu zaman aralığında güneşten kaçınmak ve korunmak çok önemlidir. Ayrıca kum, kar ve su gibi yüzeylerden yansıyan güneş ışığının, gölgede bile güneş yanığına yol açabileceği akılda tutulmalıdır” diyor. 


Salman, korunmak için tedbirli olma çağrısında bulunuyor: “Güneşten korunmak için evden çıkmadan önce güneş koruyucu krem sürmek, ultraviyole ışınların geçişine daha az izin veren koyu ve parlak renkli, sıkı dokunmuş kumaşlardan üretilmiş kıyafetler giymek, gölgede kalmaya çalışmak; yüzü, boynu ve kulakları koruyabilecek geniş siperlikli şapka takmayı ihmal etmemek, UV ışınlarına karşı yüzde 100 koruma sağladığından emin olunan güneş gözlüğü kullanmak büyük önem taşıyor.”  


Sıcak havalar ve güneş ışığı kabusunuz olmadan güzel bir yaz geçirmek için hepimiz uyarıları dikkate alalım.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.