SON DAKİKA
Hava Durumu

Horlamanın kiloyla bağlantısı var mı?

Yazının Giriş Tarihi: 09.05.2022 20:36
Yazının Güncellenme Tarihi: 09.05.2022 20:36

Pek çok sağlık sorunu gibi horlamak da kiloyla ilişkili bir rahatsızlık. Her ne kadar gün içerisindeki yorgunluktan ya da yastık boyunun alçak ya da yüksek olmasından kaynaklanıyor gibi yorumlar yapılsa da alan uzmanı doktorların araştırmaları farklı bir gerçeği gün yüzüne çıkarıyor. İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ozan Seymen Sezen’in bu konuda yaptığı açıklama da bu yönde oldukça dikkat çekici ve bilgilendirici; horlamanın nedenlerine dair Sezen şunları sıralıyor; genetik yapı, kilo alımı, yaşlanma, tütün ürünleri kullanımı, hormonal değişimler, mide rahatsızlıkları, ilaç kullanımı gibi nedenler sayılabilir. Fakat bu durumu yaşayan hastaların %15-20’si kadarının horlama probleminin burundan kaynaklı olduğu biliniyor.


Horlama ve kilo arasındaki bağlantıya dair Sezen şu istatistiği paylaşıyor: “Erişkinlerin %45’i ara sıra, %30’u ise devamlı olarak horlamaktadır. Özellikle erkeklerin, kadınlardan daha çok horladığı da bilinmektedir. İdealin üzerinde kiloya sahip olan erkekler daha çok horlamakta ve yaşlarının ilerlemesi ile birlikte bu problem daha da büyümektedir. Bu nedenle horlama sorununu yenmek için atılması gereken ilk adımların, kiloluysanız kilo vermek, kullanıyorsanız tütün ve tütün ürünlerini bırakmak olduğunu unutmayınız.”


Horlamanın çözümüne dair ameliyat sık sık gündeme gelse de Sezen bu konuda görüşlerini anlatıyor: “Burun tıkanıklığı, horlamayı yaratan kaynaklar arasında gösterilebilir. Burun tıkanıklığını gidererek horlama problemini ortadan kaldırmak amacıyla, ilaç kullanımı veya cerrahi operasyon gerekebilir. Fakat bazı durumlarda bu ameliyat bile sorunu çözmeyebilir. Bu aşamada, boğazda veya dil kökünde bir problem olup olmadığı araştırılır. İşte bu sebeplerle, horlama problemi yaşayan hastanın direkt ameliyata yönlendirilmesi doğru olmayacaktır.” 


Uykuya dair yaşanan önemli bir sağlık sorunu da uyku apnesi ve hafife alınmaması gerektiğini Sezen’in sözlerinden anlıyoruz: “Kişilere yapılan uyku testi ile “uyku apnesi” yani “polisomnografi” tanısı kolaylıkla konabilir. Bu kişiler kalitesiz uyku durumu nedeniyle geceleri uykularını alamazlar ve gündüz uykululuk sebebiyle iş ve trafik kazalarına daha müsait hale gelirler. Uyku apnesi problemini yaşayan hastalarda; kalp, tansiyon, şeker, damar tıkanıklığı gibi hastalıklara daha fazla rastlanır.  Bu nedenlerle horlama sorununu, uyku apnesinin sinyali olarak algılamak ve ciddiye almak şarttır. Tedavisini kesinlikle geciktirmemek gerekir.”


Uyku kalitesinin önemini anlamak sağlık açısından oldukça kıymetli. İyi ve sağlıklı uykular.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.