SON DAKİKA
Hava Durumu

Kış mevsimi ruhunuzu da üşütmesin

Yazının Giriş Tarihi: 04.02.2022 21:39
Yazının Güncellenme Tarihi: 04.02.2022 21:39

Pandemiyle birlikte sosyal hayattan uzaklaşmanın yarattığı sıkıntılı ruh halinin üstüne bir de olumsuz hava koşulları, soğuk kış günleri eklenince erken kararan hava hepimizi olumsuz yönde etkiliyor. “Kış depresyonu; mevsimsel geçişlere bağlı olarak güneş ışığındaki azalmayla beraber görülen bir depresyon çeşidi. Gecelerin uzun, gündüzlerin ise kısa olması nedeniyle gün ışığına daha az maruz kalıyoruz. Uyku düzeni ve sirkadyen ritmin düzenlenmesiyle görevli melotonin düzeyinde artış ve mutlu, huzurlu olmamızın yanı sıra kendimizi güvende hissetmemizi sağlayan seratonin düzeyinde azalma, kış depresyonunun biyolojik etmenlerini oluşturuyor. Özellikle Covid-19 pandemisinde aile içinde yaşanan kayıpların olması, iş/okul düzeninde değişen koşullar ve pandeminin etkisiyle sosyal hayatta azalma, kış depresyonunun daha sık görülür olmasına neden oldu.” diyor alan uzmanlarından Psikolog Cansu İvecen Zakiroğlu.


Mevsimsel depresyonun kişinin isteksizlik duygularına hakim olamamasına ve bununla beraber günlük işlevlerinin aksamasına neden olduğu için kış depresyonunun yaşam kalitesini oldukça bozabildiğini vurguluyor Zakiroğlu. Bu durumu sık sık hepimiz yaşamıyor muyuz? 


Ancak şu de bir gerçek; mevsimsel etki diyerek de bu kötü ruh haline teslim olmamak gerek. Neler yapılabileceğine dair Zakiroğlu’nun önerilerine hep birlikte kulak verelim: “Aileniz ve arkadaşlarınızla duygularınızı paylaşmanız çok önemli. Duygularınızı ve bu süreçte yaşadıklarınızı, güvendiğiniz ve size kendinizi iyi hissettiren çevrenizle paylaşmanız, hatta sıkılaştırmanız; benzeri kaygı, hüzün ve mutsuzluk gibi duyguları sadece sizin yaşamadığınızı ve dönem dönem benzeri zorluklardan yakın çevrenizdeki insanların da geçtiğini fark etmenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda duygularınızı paylaştığınızda anlaşıldığınızı hissetmek kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Gün ışığı seretonin salgısının artmasına ve melatonin miktarının azalmasına yardımcı oluyor. Vücudumuzdaki her iki hormon beraber görev alarak; kişinin iyilik hali, uyku, bağışıklık ve sindirim sistemi gibi düzenlerini oluşturuyor. Uzman Psikolog Cansu İvecen Zakiroğlu, bu nedenle gün ışığından mümkün olduğunca faydalanmaya özen göstermeniz gerektiğini belirterek, “İş yaşamında öğlen aralarında, okul yaşamında teneffüslerde, evdeyseniz müsait olduğunuz zaman aralıklarında her gün 30 dakika açık havada zaman geçirin. Kapalı ortamlarda bulunmaktan da kaçının.” diyor.   


Sosyal medya da dahil olmak üzere pek çok kanal ve yayın üzerinden olumsuz veriler aldığımız şu süreçte, Zakiroğlu kendimizi dışarıdan gelecek olumsuz bilgilere de kapatmamızı öneriyor: “Bir yandan pandemi döneminde vaka sayılarındaki artışın yarattığı kaygılar, diğer yandan olumsuz yaşam olaylarının televizyonlarda yayınlanması, depresif dönemde olan kişiler için tetikleyici olabiliyor veya depresyonun ağırlaşmasına yol açabiliyor. Bu nedenle sizi olumsuz etkileyen içeriklerden uzak durmaya çalışın.”


Kış bitecek ve baharda daha sıcak ve daha aydınlık bir mevsim başlayacak. Kendimizi ve sevdiklerimizi kış depresyonundan koruyup bahara vücut ve ruh sağlığımızı koruyarak başlayabiliriz. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.