SON DAKİKA
Hava Durumu

Kış mevsiminde termal giysiler ve eldiven kullanılmalı

Yazının Giriş Tarihi: 28.12.2021 20:17
Yazının Güncellenme Tarihi: 28.12.2021 20:17

Her kış olduğu gibi bu kışta soğuk geçiyor. Kış aylarında hasta olmamak için adeta şans gerek. Her an hasta olabileceğimiz bir hava dönemlerinden geçiyoruz. Bu hastalıklardan biride eklem ağrıları. Belli bir yaş ortalamasında olsa da son dönemlerde her yaşta görülebiliyor. Halk deyimiyle içliklerimizi giyelim. Eldivensiz şapkasız dışarı çıkmayalım ki belki bizde şanslıyızdır. 


Daha çok kış aylarında eklemlerde ağrılara yol açan osteoartrit, halk arasında kireçlenme olarak biliniyor. Kireçlenmesi olan kişilerin soğuk ve yağmurlu havalarda ağrılarının artmasından yakındığını belirten  uzmanlar, osteoartrit’in sıklıkla dizleri, kalçaları ve el eklemlerini etkileyerek sertlik, ağrı ve fonksiyon kaybına yol açtığını ifade ediyor. Uzmanlar, kış mevsiminde ağrıların artmasını engellemek için kireçlenmenin olduğu eklemleri sıcak tutacak termal giysiler ve eldivenler kullanılmasını tavsiye ediyor.


Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Nihal Özaras, soğuk ve yağmurlu havalarda eklem ağrılarının artması ile ilgili merak edilenleri paylaştı.
Soğuk havalar eklem ağrılarını tetikliyor. Halk arasında kireçlenme olarak da bilinen osteoartrit’in eklemleri tutan iltihapsız bir romatizma olduğunu belirten Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Nihal Özaras, şunları söyledi; “Osteoartrit sıklıkla dizleri, kalçaları ve el eklemlerini etkileyerek sertlik, ağrı ve fonksiyon kaybına yol açıyor. Kireçlenmesi olan kişilerin soğuk ve yağmurlu havalarda ağrılarının arttığından yakınıyor. Bilimsel araştırmalar da bunu destekliyor. Bir çalışmada dizlerinde osteoartrit olan 200 kişide hava şartlarının etkisi incelenmiş. Hava basıncındaki artışın ve soğuk havanın diz ağrısını arttırdığı sonucu ortaya çıkmış. 6 Avrupa ülkesinde 810 kişi ile yapılan başka bir araştırmada da nemli ve soğuk havanın eklem ağrılarını artırdığı bilimsel olarak gözlemlendi.” 
Şanstan ziyade mümkün oldukça evde kalıp kendimizi koruyabiliriz. Sıcak ortamlarda vakit geçirmeliyiz.


Soğuk ve nemli havanın eklemi oluşturan dokuların ve eklem sıvısının yapısını etkilediğini ifade eden Doç. Dr. Nihal Özaras, sözlerini şöyle tamamladı; “Bu nedenle de kireçlenmesi olanlarda ağrıların arttığını söyleyebiliriz. Özellikle kış mevsiminde ağrıların artmasını engellemek için kireçlenmenin olduğu eklemleri sıcak tutacak termal giysiler ve eldivenler kullanılabilir. Dışarıda çok vakit geçirmek yerine ev içinde egzersiz yapmak ve hareketli kalmak tercih edilebilir.” 
Eklem ağrılarımız sıklaşırsa, artarsa mutlaka uzmana başvuralım. Kendimizin yada çevremizden birilerinin tariflerine uymadan ilk önce uzmana başvurmakta fayda var. Aksi takdirde daha büyük sorunlara yol açabilir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.