SON DAKİKA
Hava Durumu

Kristaller ihmale gelmez!

Yazının Giriş Tarihi: 22.12.2022 21:35
Yazının Güncellenme Tarihi: 22.12.2022 21:35

Baş dönmesi ani hareket sonucunda ya da tansiyon düşüklüğünde yaşanabilen önemsiz basit rutin bir sıkıntı gibi görülebilir ancak uzmanlar bu konuda uyarıyor ve belirtilerin göz ardı edilmemesi gerektiğini söylüyor. Çünkü; “Dünya başıma yıkılıyor zannettim… Etrafımdaki her şey bir anda alt üst oldu… Sanki yer ayağımın altından kayıyor gibi… Genellikle bulantı eşlik ediyor, bazen de kusma…” gibi şikayetler  tıbbi adıyla ‘vertigo’nun yol açtığı sıkıntılar. 


Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Nazım Korkut, hastalığın belirtilerine dair şunları anlatıyor: “Ataklar eğilip kalkma, yukarıya veya aşağıya doğru bakma ya da yatakta bir yandan diğerine dönüldüğünde görülüyor ve yaklaşık 15-60 saniye kadar sürüyor. Şiddetli baş dönmesi atakları nedeniyle araba kullanmak, makina başında çalışmak, sportif aktivitelerde bulunmak, merdiven inip çıkmak, toplantılara ve sosyal etkinliklere katılmak ciddi sıkıntılar yaratabiliyor. Hastalar korkuları nedeniyle eve kapanıyor ve sosyal yaşamdan kopabiliyorlar.”


İnsanı sosyal hayattan, çalışma programından koparacak denli rahatsızlık verici bu belirtilerden kurtulmak mümkün mü? Bu yolda yapılacak tedavileri anlatan Korkut, oldukça umut verici konuşuyor: “Toplumdaki yaygın inanışın aksine, vertigo, diğer adıyla baş dönmesi hastalık değil, pek çok hastalıkta görülen bir belirti. Baş dönmesinin nedenleri kabaca ‘santral’ ve ‘periferik’ kökenli vertigo olarak ikiye ayrılıyor. Beyin kanamaları, beyin tümörleri, anevrizmalar, multipl skleroz gibi birçok santral sinir sistemi hastalıklarında görülen vertigo çok gürültülü ve çok semptomlu bir klinik tablonun belirtilerinden sadece biri oluyor. Ancak periferik vestibüler sistem hastalıklarında ise vertigo, yani şiddetli baş dönmesi tüm dikkati üzerinde toplayan en önemli belirti olarak karşımıza çıkıyor. Mekanik bir iç kulak hastalığı olan BPPV’ye tedaviyle kesin çözüm sağlanabiliyor. Bazen kristaller kendiliğinden yerine dönebilse de genellikle sorunlu kanal veya kanalların saptanarak uygun manevralarla tedavi edilmesi gerekebiliyor. Kanallar içine kaçan kalsiyum kristalleri ‘repozisyon manevraları’ ile olması gereken orijinal konumlarına gönderiliyor, böylece sorun ortadan kalkıyor. BPPV’de baş dönmesinin yüzde 80 gibi oldukça yüksek bir oranından arka kanallar sorumlu oluyor. Bunlara yönelik manevralarla baş dönmesi ilk seansta büyük oranda sona eriyor. Daha az sıklıkta rastlanan yatay kanallara ait BPPV ise daha dirençli seyir izliyor ve repozisyon manevralarını birçok kere tekrarlamak gerekebiliyor.” 


Tabii bu tedavi yöntemi güzel bir haber ancak bazen durum daha ciddiye varabiliyor ve cerrahi müdahaleler gerekiyor. Bu nedenle de başta saydığımız belirtilerle karşılaşıldığında bir uzmana başvurmak ve en doğru adım olacaktır. 
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.