SON DAKİKA
Hava Durumu

Neden ne için vazgeçtiğiniz çok önemli!

Yazının Giriş Tarihi: 07.03.2023 22:45
Yazının Güncellenme Tarihi: 07.03.2023 22:45


Çok siyasete girmem ama son günlerde yaşananlarla ilgili birkaç söz etmek gerekir. Enteresan işler oluyor Türk siyasetinde, pandemi ardından ekonomik sıkıntılar ve son olarak asrın felaketinin yaşanmasına rağmen Türkiye’de iktidar güçlenirken, muhalefet kanadı ilginç bir şekilde kendi içinde bile bir birlik sağlayamıyor. 
Bunun en belirgin örneği son birkaç günde yaşananlar. Masalar dağıtılıyor sonra tekrar toplanıyor. Kimse mutlu değil ve aslında ortada bir kaos var. Bu kaosu da nasıl yönetecekleri belli değil. 
Neyse yaşananlara bir yorum yapmıyorum ama şu tarihi aktarımı da yapmak gerekiyor. Kimin neden ne için vazgeçtiği çok önemli. İşte kıssadan hisse o olay:
“Atatürk Amasya’yı ziyaret etmektedir. Vali konağında yörenin ileri gelenleri ile sohbet eder. Bir ara tam karsısında oturan birine takılır gözleri. Yaşı ellinin üzerinde bu adam beline kadar inen sakalıyla Atatürk'ün dikkatini çeker. Ata, yanındaki valinin kulağına eğilip sorar;
-Kimdir bu?
Vali yanıt verir;
-Efendim kendisi Şıh’tır. Yörede çok hatırlısı vardır.
Atatürk Şıh'ı yanına çağırır ve
-Bak baba, imanın ölçüsü sakalın boyunda değildir. Şunu rica etsem de en azından Peygamber efendimizinki gibi kısaltsan der ve eliyle de boyun altı hizasını gösterir.
Şıh;
-“Emrin olur Paşam” diyerek yerine çekilir.
Aradan zaman geçer, bir aksam Atatürk Amasya’daki Şıh'ı hatırlar ve Vali’yi telefonla arayıp durumu sorar. Vali nasıl söyleyeceğini bilememekle birlikte, Şıh’ın sakal boyunda en küçük bir kısalma bile olmadığını aksine kimselere el sürdürmediğini anlatır. 
Atatürk telefonu kapatır, kâğıdı kalemi eline alır ve az sonra yaverini çağırıp, yazdığı yazıyı Amasya Valiliği’ne tebliğ etmesini ister.
Ertesi gün Amasya’dan bir haber gelir ki Şıh Efendi Ata’yı görmek üzere Ankara’ya doğru yola çıkmıştır.
Şıh gelir, Ata’nın karsısına çıkar. Sakal tamamen kesilmiş, sinekkaydı bir tıraş olunmuş, saçlar kısaltılmış, kılık kıyafet bastan sona değiştirilmiş, bambaşka bir görünüme bürünülmüştür.
Atatürk’ün mesai arkadaşları bu değişimi anlayamaz ve Ata’ya sorarlar;
-Aman Paşam, o Şıh ki sakalına el dahi sürdürmezdi, Siz ne ettiniz de kökünden kesmesini sağladınız?
Ata gülümser, sonra da yanındakilere dönüp;
-Dün aksam Amasya Valiliği’ne bir yazı gönderdim ve Şıh’ı Afyon’a vali atadığımı bildirdim. der.
Ardından da yeni bir yazı hazırlayıp yaverine bu yazıyı da Şıh’a vermesini söyler. Yazıda söyle yazmaktadır;
-İnancın ölçüsünün sakalda olmadığını anladığına sevindim. Valilik meselene gelince, bugün koltuk uğruna kırk yıllık sakalından vazgeçebilen yarın başka şeyler için milletinden bile vazgeçebilir. Seni böyle bir ikileme mahkûm bırakmayalım.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.