SON DAKİKA
Hava Durumu

Sarı noktadan korunmak mümkün

Yazının Giriş Tarihi: 19.12.2022 22:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 19.12.2022 22:00

Son yıllarda giderek adını sıkça duyduğumuz sarı nokta hastalığına dair açıklamalarda bulunan Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Arslan Bozdağ, “En önemli risk faktörleri yaş ve genetik yatkınlık. Bunların yanı sıra güneş ışığı, sigara kullanımı, kolesterol yüksekliği, obezite ve hipertansiyonun varlığı da etkilidir.” diyor. Bu sayılan sebeplere göz attığımızda da sarı noktanın neden son yıllarda daha fazla kişiyi mağdur ettiğini anlıyoruz çünkü bu hastalığa sebep olan obezite, yüksek kolesterol, sigara gibi dengesiz beslenme ve sağlıksız yaşam son yıllarda daha da yaygınlaşmış durumda. 


Anadolu Sağlık Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Arslan Bozdağ’ın verdiği bilgilere göre; hastalığın ortaya çıkış nedeni yaşla beraber gözün en iç tabakası olan retina tabakasında metabolik artıkların birikmesi ve bu sebeple ortaya çıkan dolaşım problemi nedeniyle yeni damarların oluşması.


Sarı nokta tamamen körlükle sonuçlanmıyor ama hastaların yaşamında ciddi olumsuzluklara sebep oluyor: “Bu hastalar, evde kendi işlerini görebilirler ancak tek başına sokağa pek çıkamaz, para ve yüz tanıyamaz, okuyamaz, yazamaz ve araba kullanamazlar. Kuru tipte hastalık hafif ve yavaş, yaş tipte ise daha hızlı ilerler. Sarı nokta hastalığının belirtileri arasında kırık veya dalgalı görme, okuma güçlüğü, renkleri mat görmek, baktığı noktayı bulanık görüp etrafını daha net görme yer alıyor.” 


Sarı nokta hastalığı tanısında göz anjiyografisi (FFA) ve göz tomografisinin (OCT) kullanıldığını anlatan Bozdağ, yapılan tetkikleri de detaylı olarak açıkladı: “Göz anjiyografisinde, kol damarlarından boyalı ilaç verilir ve göz damarlarından geçerken fotoğraflar alınır. Bu geçiş esnasında damar dışına boya sızması olursa veya yeni damar tespit edilirse hastalık yaş tip olarak sınıflanır. Göz tomografisi ise fotoğraf çektirir gibi yapılan bir işlemdir. Hiçbir risk ve zararı yoktur. Retina katları içinde sıvı görülmesi yaş tip bulgusudur. Kuru tipte de bölgedeki değişikliklerle tanı konur” 


Yanlış beslenme ve sağlıksız yaşam koşullarının da sebep olduğu bu hastalığın tedavisi noktasında da yaşam koşullarını iyileştirmenin önemli etkisi oluyor; vitamin desteği ve Akdeniz diyeti uygulanması  damar sağlığı açısından oldukça etkili oluyor. 


Sarı nokta hastalığını önlemenin tam olarak mümkün olmamakla birlikte erken tanının çok önemli olduğunu dile getiren Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Arslan Bozdağ, “Burada diğer sağlık sorunlarının kontrol altında tutulması önemli. Örneğin, bir kalp-damar sorunu varsa, tedavisi ihmal edilmemeli” diyerek hastalıktan korunmak için tavsiyelerde bulundu: Mutlaka güneş gözlüğü kullanılmalı. Sigara, sarı nokta hastalığı riskini ciddi oranda arttırıyor. Düzenli olarak egzersiz yapıp ideal kiloda kalınmalı. Meyve ve sebze ağırlıklı beslenilmeli. Düzenli aralıklarla balık tüketmeli. Balık, ceviz ve diğer kuruyemişlerin birçoğu omega-3 açısından zengin gıdalardır. Bu gıdalar, sarı nokta hastalığı riskini azaltan antioksidanlar içerir. 


Sağlıklı yaşam, dengeli beslenme hayatın her alanında olduğu gibi göz sağlığımızı da etkiliyor görüldüğü üzere, o nedenle sağlığın bir bütün olduğunu unutmayalım. 
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.