SON DAKİKA
Hava Durumu

Siber saldırılar vücuda kadar uzanabilir

Yazının Giriş Tarihi: 20.02.2022 20:17
Yazının Güncellenme Tarihi: 20.02.2022 20:17

Bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz biyonik insansı robotlar ya da insanların robot parçalarıyla birleştirilip yenilmez askerler olduğu konular artık kurgudan gerçeğe doğru evriliyor, üstelik uzmanların uyarıları bu yenilenmenin kötü niyetli insanların sınır tanımaz siber saldırılarının da hedefi olacağını söylüyor. İnfrasis Siber Mühendislik Genel Müdürü Can Sobutay’ın bu konudaki açıklamaları oldukça endişe verici aslında. 


Şöyle ki; kalp pili ya da insülin pompası gibi cihazlara uzaktan erişilip çalışması kontrol edilebiliyor. Bunu tabii ki kullanılan tüm ürünler markalar modeller için genellemek yanlış olur. O nedenle gelin açıklamaya göz atalım: “Uluslararası pazarda çok satılan bir insülin pompasında Ağustos 2021’de keşfedilen güvenlik açıklarının, siber saldırganların hastalara uzaktan çift doz ilaç vermelerini mümkün kıldığını ortaya çıkardı. Bu olay, endüstri genelinde tıbbi cihaz güvenliğindeki büyük boşlukları gözler önüne serdi. Kalp pilleri, insülin pompaları gibi internete bağlı olarak çalışan tıbbi cihazların kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Bu cihazlar; hastalara daha güvenli ve uygun tedavi fırsatı sunuyor, hastalığın seyrinin takibi açısından da önemli avantajlar sağlıyor. Ancak bu cihazlar ve üzerinde çalıştıkları ağlar, siber güvenlik açısından yeterli önlem alınmadığı takdirde; kimlik bilgilerinin çalınmasından tedavi süreçlerinin kesintiye uğramasına kadar uzanabilen pek çok kritik süreci de beraberinde getirebiliyor. Teknoloji alanında yaşanan gelişmelere bağlı olarak sürekli yenilenen internete bağlı tıbbi cihazların kullanımı artıyor.”
Peki ne yapılabilir diye düşünüyor insan, İnfrasis Siber Mühendislik Genel Müdürü Can Sobutay, “Kimlik avı, fidye yazılımı, üçüncü taraf riskleri ve tıbbi cihaz güvenlik açıkları, yakın gelecekte sağlık sektöründe devam eden tehditler olacak. Ancak bu durum; kuruluşların riskleri azaltmak ve 2021’deki sayısız siber güvenlik olayından ders çıkarmak için yapabilecekleri hiçbir şey olmadığı anlamına gelmiyor” diye konuştu. “Yazılım ve güvenlik araçlarının tasarım gereği güvenli olması gerekir” ifadelerini kullanan Sobutay, “Bu; güvenlik hususlarını en başından itibaren ürünün merkezine koymak anlamına gelir. Çoğu zaman güvenlik seçenekleri son adım olarak eklenir, bu da doğal zayıflıkları ve boşlukları gözden kaçırmalarına sebep oluyor. Sağlık kuruluşlarının özellikle altyapıyı güvenceye almak, güvenlik açıklarını yamalamak ve sistemleri güncellemek için siber güvenlik yatırımlarını artırmaları şart. Ayrıca siber güvenlik bilincini artırarak personellerinin bu konudaki eğitim düzeyini yükseltmeleri kritik öneme sahip” açıklamasını yaptı.


Yani böylesi bir tıbbi müdahaleye ihtiyaç olduğunda, hem kısa sürede iyileşme için en etkili olanı hem de uzun vadede rahat kullanım için en güvenlikli olanı tercih etmek gerek. Unutmayalım, teknoloji kötü niyetli insanlar elinde hiç umulmadık etkide ve zararda bir silaha dönüşebiliyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.