SON DAKİKA
Hava Durumu

Durdurak Bilinmiyor!

Yazının Giriş Tarihi: 24.08.2023 15:35
Yazının Güncellenme Tarihi: 24.08.2023 15:35

Başta iklim krizi ve su kıtlığı olmak üzere pek çok gelişme ile orman alanlarının azalmasının doğurduğu sorunların daha sık yaşanması ormanların önemini her geçen gün artırmaktadır. Buna rağmen hem dünya hem de ülkemiz ormanları bilinçsiz kullanımlar ve özel sektör-devlet işbirliği ile yürütülen ekonomik kazanç odaklı “kalkınma politikaları” nedeniyle ciddi baskı altında kalmaktadır. Bu tür gelişmeler sonucunda ve artan iletişim olanaklarının etkisiyle toplumun farklı kesimlerinde ormanları koruma duyarlılığı ön plana çıkmaktadır. Ne var ki, ormanları koruma duyarlılığı; yangınlar, madencilik, yeşil yol ve HES gibi kamuoyunun gözünden kaçırılamayan ve ormanlara doğrudan zarar veren olaylar sırasında zirve yaparken, diğer zamanlarda unutulup gitmektedir. 

Son zamanlarda artan yangınların nedenleri doğanın kendisi ile barışıklığının dışında insan etkisinin de çoğunluk olduğu gözler önünde. Onlarca oksijen kaynağı, onlarca hayvan telef. hatta yok artık. Küllerin içinde onlarca canlının yaşam alanı yok olmuş durumda. Ormanlık alanların yerleşkelere yakınlık göstermesi durumunda insan sağlığına da etkisi olumsuz sonuçlar doğuruyor. Binlerce orman . binlerce can. binlerce nefes kırmızı alevlere esir olmuş durumunda. Hala dahi bu durum devam ediyor. Sadece yeşillik de değil artık. İnsan unsuru da bu kırmızı buharın içinde kül oluyor. Evini terk etmek zorunda kalıyor. Canından ziyade belki de malından olmuş oluyor gibi görünüyor ama olmuyor o şekilde. Canlar yok oluyor! 

Türkiye de ısınıyor, susuzluk ve kuraklık emareleri baş gösteriyor, sıkıntı kapımıza dayandı. Tarım alanları ve meraları imara açarak, sanayi sitesi, mesken, sağlık ve eğitim sahası yaparak, her yeri betonlaştırarak, fosil yakıtları daha çok kullanarak, havaya gaz salınımını daha çok artırarak, gölleri, sulak alanları kurutarak, su havzalarını hatalı enerji projeleriyle yok ederek, zeytinlikleri kestirerek, maden işletmelerinin ormanları kesmesine göz yumarak, orman yangınlarını seyrederek sıkıntılar aşılabilir, sağlıklı yaşam sürdürülebilir mi? Hayır...

Ülke olarak etkili tedbirler almalı, yağmur ve yağış için ormanlar korunmalı, ağaçlandırma seferberliği yapılmalı. Elbette doğal sebeplerle ormanlar yanar. Ama başlıca sorun insancıl olamama. 

Yangınlara karşı tüm toplum uyarılmalı ve bilinçlendirilmeli. Koruma önlemleri, müdahale planları, söndürme organizasyonları, acil müdahale ekipleri, personel, kara, hava araçları, donanımlar ve teknolojiler açısından güçlendirilmeli. Partiler el ele vermeli. Doğanın, çevrenin ve ormanların partisi martisi olmaz arkadaş!.. Cezalar mı yetersiz? Daha fazla kurallı kanun gelmeli o zaman. 

Huzurlu, sağlıklı bir yaşam için el ele, duyarlı olma yolunda…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.