SON DAKİKA
Hava Durumu

Eski çağlar yeni kodlar

Yazının Giriş Tarihi: 23.09.2023 13:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 23.09.2023 13:00

Çocuklar tıpkı bir fidan gibidir. Dönüşümün değişimin kilit noktasıdır, geleceğin anahtarı çocukların elindedir. Her çocuk elindeki anahtarı farklı amaçlarda kullanır. Böylece dünya şimdiki çocukların gelecekteki halleriyle içinde sürekli değişen ve dönüşen oluşumların evi olur.

Çocuklar henüz anne karnındayken ses ve titreşimlere duyarlı hale gelirler. Doğumdan sonra sezgisel ve dürtüsel olanı da son kademede deneyimlerler. Algı seviyeleri çok yüksek olduğu için sürekli öğrenme ve deneyimleme durumu söz konusudur. Henüz bebeklik evresindeyken ebeveyn ve yakın çevreleri tarafından belli nida ve sözcük kalıplarıyla sevilmeye başlarlar. Çocukların gelişim evrelerinin pek çok anında dil ve eylem öğeleri kullanarak iletişim sağlanır. Nitekim dünyanın hemen hemen her yerinde benzer iletişim şekli görülür. Fakat biçim farklılaşabilir. İletişim ögeleri her kültürde farklılık gösterdiği kadar bazı kültürler arasında yüksek benzerlik de gösterir. İletişim şekillerinin birebir aynı olması beklenmese de bazı kodlar aynıdır.

Kültür başlı başına tek yönlü bir olgu değildir içinde parçalı halde pek çok öznel ve nesnel yapı barındırır. Dil kültürün en eski ögesidir fakat dilden de eski gizli kalmış ortaya çıkarılmış toplumun geçmiş yaşamlarını ve geleceğini belirleyen arketip ve mitler kültürün ana etmenleridir. Üstelik kültürlerin zamanla birleşmesi ve karışması da mitlerin ve arketiplerin birbirine ne kadar benzediğini ortaya koymuştur yani temel her zaman “insan”dır. Aynı eylemsel ve dilsel kodlar da olduğu gibi, mitolojik kodlar da gizlenmiş ve evrensel boyuta ulaşmayı başarmıştır. Eski çağların kodları yeni çağları oluşturmakta büyük bir görev edinmiştir.

İnsanın var oluşundan itibaren işlenen tüm kodlar zamanlar arası seyahatini yine insanlar aracılığı ile gerçekleştirmiştir. Şuan çocukların ve yetişkinlerin izlediği, okuduğu tüm eserler ve aile içinde, toplum içinde edindiği davranışlar eski değerlerden yola çıkarak var olan belli bir kültür karmasının ürünüdür.

Eski olanın yeri hala aynı mıdır? Yoksa değişen zamanla birlikte eski evrimleşerek yeni mi olur? Eski gelenekler şimdiki geleneklerle aynı mıdır? Yoksa sürekli değişen dünya şartlarında zamanın etkisine uğramış mıdır?

Evren var olduğu müddetçe dönüşüm de olacaktır. Eski tamamen yok olmayacak bir şekilde evrimleşerek günümüze kadar gelecektir. İnsanlık olduğu müddetçe bu dönüşüm durmadan devam edecektir. Şimdinin alışkanlıkları, davranışları, düşünce ve eylemleri geçmişin kodlarından beslenmektedir. Kendiliğindenlik halinde ilerleyen bu devinimsel aşamalar yaşam döngüsüne ayak uyduran bir düzen halindedir. Yaşam alanı genişledikçe, problemler çözümleri doğurdukça, ihtiyaçlar çoğaldıkça eskinin işlevselliği bir süre sonra an’a fayda sağlamayacaktır. Fakat buradan bütün bir işlevsellik mekanizmasının faydasızlığı algılanmamalıdır. Sistem işlevsel olan ve olmayanı devingen bir tutumla ayıracak, değişim seyahatine devam edecektir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.