Bu Hiç Olmadı Sedat Yalçın!

 

‘Yalancının mumu, yatsıya kadar yanarmış’ !

Yazının tam da başında neden mi gerek duydum bu meşhur deyime?

Îzâh edeyim değerli okurlar;

Şehrin tansiyonu yüksek siyaset arenasında geçen hafta öylesine beklenmedik gelişmeler yaşandı ki, hayrete düşmekle kalmayıp, hem ‘Niçin’  diye düşünüp durduk, hem de  ‘ Böyle mi olmalıydı, eninde de sonunda da her şey gün yüzü gibi ortada işte. ’ diyebildik sadece.

Tarih 12 Aralık Perşembe!

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Bursa’da bir dizi temasta buluyor. Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Recep Altepe’ye Merinos Kültür Merkezi’nde başarılar diliyor, elini kaldırıyor.

Ardından akşam saatlerinde AK Parti İl Başkanlığı’na geliyor Başbakan Yardımcısı…

Recep Altepe’nin bulunmadığı, basına kapalı bir toplantıda il yöneticileri ile bir araya geliyor ve lafını sözünü sakınmadan kalbiyle konuşuyor. Yani düşüncelerini dosdoğru bir biçimde tüm hisleriyle net ifade ediyor Bülent Arınç.     

Konu İl Başkanlığı Krizi:

Konuşulan isim Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adaylığı için İl Başkanlığından istifa eden Sedat Yalçın…

Toplantıdan yansıyan bilgilere göre İki saat süreli görüşmede Başbakan Yardımcısı Arınç, Sedat Yalçın ile ilgili aynen şu cümleyi kuruyor:

 ‘  Sedat Yalçın istifâ etmeseydi şimdi seçim üzeri burada çok farklı konuları konuşuyor olacaktık. Yalçın’ın adaylık için istifası bizi il başkanlığında kaosa sürükledi…’

Bir de şu yorumu yapıyor Bülent Arınç; ‘Recep Altepe tek kişilik yarışta birinci oldu.’ 

 İşte bu sözlerden Sedat Yalçın’ın genel merkez ve Bülent Arınç’a rağmen istifa ettiği anlaşılıyor.

‘Kısacası tüm bu gelişmelerden sonra; Yalçın ile ilgili genel kanı şudur;  İstifa etmek için, aday olduğu!’

 

YALÇIN İSTİFÂ KARARINI NASIL, KİME DANIŞARAK ALDI? 

Daha açık bir ifade ile aktarmak gerekirse AK Parti İl Eski Başkanı Yalçın öyle söylediği gibi gerekli mercî ve makamlara danışarak değil de kendi isteği ve kararı doğrultusunda ‘ Aday Adayıyım’ diyerek görevinden çekiliyor. 

   Farklı kaynaklardan yansıyan bilgiler de zaten Yalçın’ın aday adaylığı açıklaması sürecinde karar mekanizmalarına danışmadığı yönünde…

 Peki Sedat Yalçın istifâsının perde arkasında hangi gelişme yaşanıyor? 

İstifadan bir gün önce Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Manisa’da.

Ve Yalçın aday adaylıkları başvurularının son gününden bir gün önce 30 Kasım Gecesi Başbakan Yardımcısı Arınç’ı arıyor, zamanın dolduğunu ifade ederek istifa edeceğini söylüyor.

Başbakan Yardımcısı Arınç Sedat Yalçın’a Parti genel merkezinden aranıp aranmadığını, bu yönde bir onay alıp almadığını soruyor.

Yalçın,  genel merkezden kendisine ulaşan bir bilgi olmadığını ancak takvimin dolduğunu, Recep Altepe ile birlikte çalışamayacağı için Büyükşehir’e aday adaylığını açıklayıp istifa edeceği haberini veriyor.     

 Anlatılanlara göre;  Bülent Arınç da  Ankara’dan herhangi bir telefon ve bilgi almadığını söyleyen Sedat Yalçın’a istifa etmemesi telkini ile birlikte, ‘ Peki o zaman  sen bilirsin’ yanıtını veriyor.

Ve yaşandığı üzere Sedat Yalçın da istifa ediyor…

 

İSTİFÂ SONRASI AKILALMAZ SİYASİ HAMLE!  

AK Parti’de, sandığın üyenin önüne konup taban irâdesini teşkilata hâkim kılma mücadelesi, Sedat Yalçın’ın şaşırtıcı istifasıyla birlikte ne yazık ki bir anda rafa kalkmış oldu.  Şimdi AK Parti Bursa’da Bülent Arınç’ın da sitem yüklü sözlerinden anlaşılacağı üzere,  yeni bir kriz süreciyle karşı karşıya kaldı.

Hani, yazı başlığında ‘Yalancının mumu yatsıya kadar yanar ‘ demiştik ya, asıl bundan sonra okuyacaklarınız bu sözü bir kat daha doğrular nitelikte.

Ah ah ! Neler duydum neler…

Doğrusu insanın bir türlü insanın inanası gelmiyor.

Öyle ki, yaşandığı söylenenler ‘Siyasette dava birlikteliği,  kader ortaklığı gibi kavramların aslında hiç de geçerliliği ve inandırıcılığı yok dedirtecek cinsten …’

Hatırlar mısınız? Sedat Yalçın, Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylığı için istifa ederken ‘İlçe belediye başkanlıklarına ve 2015’teki milletvekilliği seçimlerinde kesinlikle aday değilim’ demişti.

Ancak bu sözler henüz daha kulaklarda çınlamaya devam ederken, AK Parti Genel Merkezi’nin Yıldırım anketinde Yalçın’ın adı da yer aldı.

İşte ‘İplerin koptuğu’ an da buydu.

Nasıl olmuştu da Sedat Yalçın’ın ismi Yıldırım anketinde yer bulmuştu?       

Genel merkez kaynaklarından gelen haberlere istinâden konuyla ilgili yazılacak o kadar çok söz, değerlendirme ve de yorum var ki, bütün ezberler bozulur, tabir caiz ise yer yerinen oynar ama biz yine de sözü uzatmayalım ,’Ah-de Vefa’ adına  ‘Neyse! ’ diyelim, geçelim.

 

İL BAŞKANLIĞINDA SON DÖNEMEÇ! SÜPRİZ Mİ OLACAK? 

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın özellikle vurguladığı yeni kriz sürecinin 1. Maddesi ‘ Bursa İl Başkanı Krizi.

Başbakan Yardımcısı Arınç ildeki toplantı Başkan Vekili Cemalettin Torun ‘a dair yoğun talep üzerine ‘ Ben de aynı fikirdeyim.  Bu talebi Genel Merkezde paylaşacağım’ ifadesini kullandı.

Başkanlık için adı geçen  isimler arasında Baro Eski Başkanı Zekeriya Birkan, Hasan Çepni  ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı  Faruk Çelik’in destekledi dillendirilen Muzaffer Koyuncu ile Osmangazi İlçe Başkalığı sürecindeki başarılı yönetimi, genç ve dinamik  duruşuyla  Refik Özen öne çıkan kimlikler…

Bu isimlere ek olarak il başkanlığı tespit çalışması için Bursa’ya gelen Marmara Bölge Koordinatörü Ahmet Baha Öğütgen’in temaslarında,  AK Teşkilattaki parçalı yapıyı toparlayacak isim olarak Nilüfer Belediye Başkan Aday Adayı Dr. Mustafa Esgin’in adı da sürpriz bir şekilde gündeme geldi.

Baha Öğütgen’in de, bir çok yerden  Mustafa Esgin ile ilgili ulaşan olumlu referanslara istinâden  ‘Esgin’in CV’sini istediği biliniyor.Bakalım başkanlık düğümü nasıl çözülecek ?  Beklenmedik bir sürprizle mi?  Yoksa…

Yeni haftada, Sağlıcakla !

 

 

İlginizi Çekebilir

Bursa’da son evre kanser hastası ailesinden aldığı güçle hastalığı yendi

İnegöl’de yaşayan Nilüfer Demir, ailesinin moral ve desteği ile son evredeki kanser hastalığını yenerek tekrardan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir