Bursa devam dedi

Ak Parti Bursa mitingi Pazartesi günü Atatürk stadyumu meydanında yapıldı. Bursa, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir daha bağrına basarak 24 Haziran’ın mesajını erkenden ilan etmiş oldu.

Daha miting başlamadan, Reis daha Bursa semalarına dahi teşrif etmeden sosyal medyada meydan boştu diye başlayan bir yalan haber furyası, belli ki Bursa meydanının nasıl dolacağının daha erken saatlerde alana gelmeye başlayan kalabalıklardan sezen muhalefetin erken ön alarak Bursa Mitingini gölgelemeye, sabote etmeye dayalı saldırısı olarak nitelendirildi.

Recep Tayyip Erdoğan’ın 11 Haziran programına her nedense Niğde ve Bursa aynı güne alınmış. Ulaşımın bu kadar kolay olduğu zamanda “ne mahsuru var?” denilecek. Ancak, yine de Reis’in Niğde’den Bursa’ya gelmesi uçakta olsa, Helikopterde olsa, şehir içlerindeki ulaşımda olsa en az 2 saat i alır. Bunu da bu programı yapanların bilmesi gerekir ki mutlaka biliyorlardır.

Niğde AK Parti teşkilatının Niğde halkına yaptığı çağrı Saat: 13.30 olarak kayıtlarda var. Her miting için bunun bir 40- 45 dakikalık toleransı olur. Bursa Ak Parti teşkilatının ise Bursa mitingi için yapmış olduğu çağrı 15.30 olarak kayıtlarda var.  Şimdi burada teşkilatların SKM’lerine (seçim koordinasyon merkezi) çok önemli görev düşüyor. Bu Genel merkezden başlamak üzere İllerin, ilçelerin SKM teşkilatlarının çok dikkatli çalışmasını gerektiren bir durumdur.

Cumhurbaşkanının programı önceden belli ise ki bellidir. Niğde 13.30 olarak ilan yapıyorsa, Bursa ilanını bu hesaplamaları yaparak, 30 dakika tolerans, 1 saat konuşma, 2 saat yol hesabıyla Bursa SKM si Miting ilanını en erken 17.00 yapması gerekirdi.

Şimdi bu ciddi bir hatadır. 24 Haziran seçimleri çok önemli, bu seçimin programlanması daha çok önemlidir. Bursa için söylüyorum. Bu seçim programının en önemli programı da bu Mitingin programlanmasıdır. Diğer programlarda yapılan hatalar su götürür. Ama burada ki hata su götürmez.

Ne tekim bunu fırsat bilen muhalefet saat 15.30 da çektiği yarı boş Miting meydanını sosyal ve ulusal medyaya hemen servis etmekten geri kalmadı. Oysaki daha 15.30’da Cumhurbaşkanı Niğde de alandaydı.

AK Parti seçmeni Reis’in attığı her adımı takip ediyor. Niğde’de 14.30’da konuşmaya başlayan ve onu orda gören AK Parti seçmeni 15.30’da alana gelir mi? Elbette gelmez. Bilir ki oradan gelmesi en erken 17.30’u bulur. Alanın yakınında dahi olsa bu sıcakta, üstelik ramazan günü alana gelip, Bursa SKM’sinin hatasından dolayı o alanda saatlerce beklemez.

Ben alana 16.30 civarında girdim. Benimle beraber gelenler arasında eski Vekillerimizden Önder Matlı, Mustafa Kemal Şerbetçioğlu, Ali Kul vekillerimizin de o saatlerde alana girdiğini gördüm.

Gelirken alan dışındaki tüm gölgeliklerin insanlarla dolu olduğunu ve Reis‘in alana girinceye kadarda o gölgeliklerde kalacağını gözlemledim. Yine de alana girdiğimde Tribünlerin büyük bir bölümünün dolu olduğunu, İnsanların özellikle büyük bayrakların gölgelerinde oturduklarını gözlemledim. Alanın her yerini gezdim. Bayanlara ayrılan bölümün dolu ve heyecanlı olduğunu, gençlerin çoğunlukta olduğunu gördüm. Aynı şekilde hemen yanındaki bölümde ön kısmımın gençlerle dolu olduğunu ve heyecanlı olduğu gördüm. Alanın tamamında hınca hınç olmasa da, yeşil zemin üzerinde oturarak gezinerek Reis in bir an önce gelmesini bekleyen kalabalıkları gözlemledim.

Reis, alana 18.00’i biraz geçe geldi.  Geldiğinde alan tamamen dolmuş, tribünler de dolmuştu.

16 Nisan Referandumu öncesinde de bu alanda miting yapmıştık. Recep Altepe Belediye başkanı, Cemalettin Torun İl başkanıydı. Bursa için sıkıntılı bir dönemdi. İlk defa bu alanda miting yapılıyordu. Alanın dolmayacağından korkarak Tribünler büyük bayraklarla kapatılmış, tribünlere İnsanların oturması önlenmiş, herkesin alana inmesi için gayret edilmişti. O gün de alan doldu. Ancak tribünlerde hiç oturan yoktu. Ve Bursa 16 Nisan Referandumunda % 53 ü aşan bir oy verdi.

Şimdi bu gün, Ramazan ayına rağmen, sıcağa rağmen, programlamada yapılan yanlışlıklara rağmen,  erken gelen birçok vatandaşımızın özellikle İlçelerden gelenlerin Ramazan dolayısı ile iftara yetişebilmek için erkenden alandan ayrılmasına rağmen, 16 Nisana göre bu meydanın en az % 30 daha fazla kalabalık olduğu çok açık olarak meydandadır.

Bursa Reis’ini, Cumhurbaşkanını, liderini bağrına basmıştır. Zaten tüm bu olumsuzluklardan ötürü Recep Tayyip Erdoğan alandakilerden özür dilercesine helallik istemiş, seçmeninin gönlünü almasını da bilmiştir.

Bursa seçime hazırdır ve kararını vermiştir.

Bursa devam demiştir.

Bursa’dan 16 Nisan’ın fevkinde bir sonuç çıkacağı aşikârdır.

Bursa’mıza ve ülkemize hayırlı olsun.

Selam, sevgi ve dua ile…

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

İsterlerse gelip Hatay’ı alabilirler!

Yine yoğun, hararetli günler geçiriyoruz ülke ve bölge olarak. Ne yazık ki enerjimizi iç politika ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir