Deadpool: Efsane Kahraman Yeni Macerası İle Karşımızda

Deadpool! Hemen hemen bütün gençlerin, bütün çizgi roman, fantastik tür severlerin kalbini kazanmış bir karakter oldu. Ve şimdi Deadpool 2.filmi ile yeniden severlerinin karşısında.

Bir süredir beklenen bu film nihayet severleri ile kavuştu. Bu yazımda spoiler vermeyeceğim onu baştan söyleyeyim. Çünkü film hala vizyonda yeni sayılır ve hala izlememiş olan meraklıları vardır. Bu yüzden kısaca Deadpool 2 hakkında bir ön yazı yazayım dedim zira detaylı inceleme bir sonraki hafta gelecek.

Deadpool ve kız arkadaşı Vanessa mutlu ilişkilerini bir bebekle taçlandırmaya karar veririler. Lakin Deadpool’un başı düşmanları ile çok ama çok büyük bir beladadır ve hiç bir şey planladığı gibi gitmez. Gelecekten gelen Cable ile de işler iyice karmaşık bir hal halir. Cable gelecekte tüm dünya için büyük bir tehdit oluşturacak bir çocuğun peşindedir. Deadpool ise bir çocuğun zarar görmesine göz yumamaz ve Cable’ı durdurabilmek için süper güçlere sahip bir ekibi toplar. Lakin X-Force ismini taktıkları bu ekip çok başka bir ekip olacaktır. Ve Deadpool ile ekibi X-Force için macera başlar.

Çizgi romanlar ve çizgi roman uyarlaması filmler oldukça sevildi, seviliyor ve en popüler konulardan birisi haline dönüştü. Özellikle son zamanlarda artan fantastik, bilim kurgu filmlerine ilgiden dolayı da sürekli bu türden filmler görüyoruz. Sonuç itibari ile bu filmlerin sanatsal bir kaygısı yok. Evet, işlerini oldukça iyi bir şekilde yapıyorlar ve filmlerin hakkını veriyorlar lakin sanatla, ahlakla vb her şeyle hiçbir alakası yok filmlerin. Tek kaygıları görsel ve konu olarak iyi bir film çıkarmak ve bunun üzerinde tonlarca para kazanmak. Ve elbette bunu çokta iyi başarıyorlar.

Deadpooldördüncü duvarı yıkan bir karakter olarak hepimizin ilgisini ayrıca çekmişti. Bir filmi izlerken üç duvar görürünüz. Karakterleri çevreleyen “karakterin sağı, solu. Karaktere arkadan bakıyorsak karakterin önü, önden bakıyorsak da karakterin arkası olmak üzere” üç duvar vardır.  Dördüncü duvar seyircinin filme baktığı yerdir. Yani dördüncü duvar aslında seyircidir. Deadpool’da ilk filmde seyirci ile konuşarak dördüncü duvarı yıkar.

Öncelikle kesinlikle belirtmeliyim bu film çocuklara uygun değil. Evet, genellikle gençlerin ve çocukların sevdiği süper kahraman filmlerinin birçoğu kesinlikle onlara uygun olmuyor. Deadpool’da bunların başında geliyor çünkü içinde şiddet, argo ve cinsellik bolca var. Film ülkemizde +15 olarak gösterime girdi lakin yinede bilinçsiz ebeveynlere sahip çocuklarda salondaki yerlerini aldı.

Malum yeni filmler her zaman Cuma günü vizyona girer. Ülkemizde gösterime girdiği ilk hafta sonu 415 bin izleyiciye ulaştı Deadpool 2. Hasılatı ile 6 milyon lira oldu, sadece üç günde ve sadece Türkiye,’de kazandığı para bu belirteyim.

RyanReynolds, yeniden Deadpoololarka karşımıza çıktı. daha önceki filmleri hiç dikkat çekmemiş olan ReynoldsDeadpool ile oyunculuk kariyerinin zirvesine ulaştı. Çok sevildi ve çok başarılı bulundu. Filmin yönetmeni ise David Leitch. Deadpool 2 de QuentinTarantino’nun yönetmenlik yapması oldukça konuşulmuştu. Hatta Deadpool 2’yi Tarantino yönetsin diye imza kampanyası bile başlatılmıştı. Lakin beklenen olmadı ve daha önceJohn Wick, Sarışın Bomba filmlerinde de yönetmenlik yapmış olan Leitch yönetmenliği kaptı. Tarantino’lu bir Deadpool muhtemelen sinema tarihinin en efsanevi filmlerinden birisi olurdu benim için fakat bu zevke nail olmadık.

Deadpool’un ilk filmde olduğu gibi bu 2. filmde de yine X-Men’den karakterler karşımıza çıktı.  Aslında Deadpool 2 daha ilk filme oranla bağımsız bir karakter filminden ziyade fazlaca X-Men filmi gibiydi. İlk filmden sonra beklentisini çok ama çok yüksek tutan benim gibi seyirciler ikinci filmde biraz hayal kırıklığı yaşamaya hazır olmalı. Aslında X-Men karakterlerinin filmdeki ağırlığı Deadpool’un tek başına değil de ekip olarak karşımıza çıkmasının bir nedeni var: X- Force Projesi. Evet, Deadpool 2 tanıtım videolarından birisinde Deadpool bunu kendi ağzı ile dile getirmişti: “fazla uzatmaya gerek yok, 3. Film olmayacak, tadında kalsın” demişti. Bu da bize 3. Bir filmin gelemeyeceğini ve bir sonra ki Deadpool macerasının X-Force ekibi ile olacağının en büyük göstergesi oldu.

Deadpool 2 karakterleri, X-Force ve daha fazlası için bir sonraki cumartesi Şehir Gazetesi almayı unutmayın. Keyifli hafta sonları.

İlginizi Çekebilir

Bir kitap okursun hayatın değişir

Her çocuk okula başladığı andan itibaren kitaplarla haşır neşir olmaya başlar. Okuma kitapları özellikle onların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir