SON DAKİKA
Hava Durumu

Beyaz diş hevesi kabusunuz olmasın

Yazının Giriş Tarihi: 12.02.2022 20:19
Yazının Güncellenme Tarihi: 12.02.2022 20:19

Bembeyaz dişler, tam da diş macunu ya da diş fırçası reklamlarında gördüğümüz gibi… Hem sağlık hem de estetik açıdan önemli bir göstergedir. Ancak, ende bitkisel ya da mutfak malzemeleri ile bu konuda çözüm bulmaya çalışmak da oldukça riskli. Diş Hekimi Yunus Dener, özellikle sosyal medyanın etkisiyle son yıllarda herkesin daha beyaz daha "mükemmel" gülüşler talep etmeye başladığını anlattı. 


Dener’in, evde diş beyazlatma için sunulan seçenekler ve geri dönüşü imkansız hasarlar verebilen zararları hakkında yaptığı uyarıları dikkate almak hepimiz için faydalı bilgi olacaktır. 


Kabartma tozu ve karbonatla diş beyazlatma hakkında bilgi veren Dener, “Soda ve bikarbonat, halı temizleme ve kokuları gidermenin yanı sıra, mayalama maddesi ve evde güzellik bakımları için de kullanılıyor. Çoğunlukla suyla karıştırılmış kabartma tozu dişleri beyazlatmak için güvenlidir, ancak bunu yaparken son derece nazik davranmalısınız ve sık kullanmamalısınız. Dişteki lekeleri çıkarmanın yolu, yüzey lekelerini aşındırmaktan geçer fakat bu yöntem çok sık kullanıldığında veya çok kuvvetli uygulandığında diş minesini ortadan kaldırmak gibi bir soruna neden olur. Bu yüzden kabartma tozunu asla doğrudan dişlerinize uygulamayın.” diyerek uyardı. 


Sosyal medyada muz ve çilekle diş beyazlatıldığına dair iddiaları değerlendiren Dener, bu konuda da şunları söylüyor: Muz kabuğunun iç kısmının doğrudan dişlere sürüldüğünde hızlı ve kolay parlaklık sağladığı iddia ediliyor. Muz kabuğunun dişleri beyazlatma teorisi, kabuğun yüksek potasyum ve magnezyum içeriğine sahip olması ve dişlere yapışması mantığına dayanır. Ancak bunun etkili olduğuna dair herhangi bir kanıt yok. Çilek de sözde beyazlatıcı madde olarak sosyal medyada beğeni alıyor. Çileğin dişleri beyazlattığı iddiası meyvenin asidikliği nedeniyle lekeleri temizleyeceği yönündedir ki bu doğrudur. Ancak asit bunu dişlerinizi koruyan mineyi aşındırarak yapar, dolayısıyla bu yöntem de kötü bir tercihtir.


Peki uygun olmayan yöntemle dişlerimizi beyazlatmaya çalışırsak neler olabilir? 


Dener, bu sorunun cevabı niteliğinde şunları anlattı: “Kimyasal ya da doğal gibi görünen diğer yöntemler, diş yüzeyinde yıpranma, ileri derece diş ve diş eti hassasiyeti gibi problemlere sebep olabilir. Dişleriniz canlılığını kaybedebilir ve enfeksiyona açık hale gelir. Hidrojen Peroksit diş etine taşarsa buradaki canlı hücreler ölebilir ve kanlanması bozulup diş eti çekilmesi meydana gelebilir. Ayrıca diş eti, dil veya dudak gibi yumuşak dokulara temas ettiğinde yakabilir. Beyazlatma işlemleri kulaktan dolma bilgilerle ve gereğinden fazla uygulanırsa, dişleriniz uzun vadede eski renginden daha koyu bir hal alabilir.”


Dişlerdeki kayıpların kolay kolay yerine konulamayacağını hatırlayalım ve bence diş beyazlatmayı da bir tedavi yöntemi olarak kabul edip muhakkak diş hekiminden tedavi desteği alalım.
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.