SON DAKİKA
Hava Durumu

Çocuğum astım mı?

Yazının Giriş Tarihi: 07.11.2022 21:45
Yazının Güncellenme Tarihi: 07.11.2022 21:45

Havaların soğumasıyla birlikte hepimizde yavaş yavaş biraz hastalık belirtileri çıkmaya başladı, özellikle de çocuklarımız hem bünyeleri hassas olduğundan hem de okul ortamında çok fazla temasta olduklarından hızlıca hastalanabiliyorlar. Anne babaların bu dönemlerdeki en büyük endişesi ise bu öksürükler geçici bir süreç midir yoksa kronik bir astım hastalığı mıdır?


Bu noktada uzman görüşlerinden destek almak ve ona göre çocuklarımıza gerekli özeni göstermeliyiz. Alerji ve Astım Derneği Başkanı Çocuk Alerji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay astım öksürüğü hakkında bilgi vererek ailelere uyarılarda bulundu. Bakın Akçay neler diyor: “Astım hastalığı çocuk ve yetişkinlerde sık görülen önemli hastalıklardan biridir. Astımda hava yolları iltihaplıdır ve bu iltihaptan dolayı bronşlar çok hassastır. Soğuk ve kuru hava, soğuk algınlığı ve grip, duman, toz ve polenler, deterjan kokusu, sigara kokusu gibi tetikleyicilere karşı aşırı duyarlıdır. Bazı insanlar için öksürük egzersizden sonra başlayabilir. Öksürüğün miktarı ve şiddeti hava ve mevsime göre değişebilir. Soğuk algınlığı ve virüsleri olan bebeklerde ve küçük çocuklarda hırıltı ile birlikte öksürük oldukça sık görülen belirtidir. Çocuğunuz çok öksürüyorsa, bir doktor tarafından kontrol edilmesini sağlamak faydalı olabilir. Astım öksürüğü kuru öksürük şeklindedir (balgam ve mukus olmadan), eğer öksürük veya hırıltı geçmiyorsa veya tekrarlıyorsa, geceleri veya sabah erken saatlerde ortaya çıkıyorsa, etrafta koştuktan sonra semptomları varsa, gülmek veya üşütmek, başka soğuk algınlığı semptomları olmadan hırıltı ve nefes darlığı gibi başka belirtiler varsa akla astım hastalığı gelmelidir. Her gribal enfeksiyon akciğere iniyorsa ve 2-3 haftadan uzun sürüyorsa akla astım hastalığı gelmelidir. Oyun veya spor sonrası öksürük ve akciğerde hırıltı oluyorsa yine akla astım hastalığı gelmelidir. Çocuğunuzun ne zaman öksürdüğünü izleyin, böylece doktorunuza söyleyebilir ve olası tetikleyicileri belirleyebilirsiniz.”


O halde astım öksürüğünü nasıl ayırt edebiliriz? Akçay, “Astımı olan çoğu insanda mukus oluşturmayan kuru bir öksürük vardır. Bu, hava yollarının tahriş edici bir maddeye tepki olarak daralması ve astımın bir özelliği olması durumunda meydana gelir. Öksürüğün yanı sıra, genellikle daralmış hava yolunun da neden olduğu yüksek perdeli bir hırıltı sesi vardır. Astım öksürüğü boğulur gibi olur. Bronşlar daralmış olması nedeniyle balgam çıkarmak zordur. Zorla çıkan balgam olursa da balgam koyu kıvamlı bir balgamdır. Bu nedenle özellikle boğulur tarzda olan öksürük olması durumunda da astım hastalığı akla gelmelidir.”


Aman sevgili aileler, dikkat edelim, pandemi tedbirleri geride kaldı diye çocuklarımızın üzerinden gözümüzü ayırmayalım. 
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.