SON DAKİKA
Hava Durumu

Gözleriniz kaşınıyor mu?

Yazının Giriş Tarihi: 01.12.2022 21:06
Yazının Güncellenme Tarihi: 01.12.2022 21:06

Mevsim değişimlerinden dolayı ya da uzun süre ekrana bakmaktan kaynaklı göz kaşıntısı hemen hepimizin başına gelebiliyor. Bazılarımız çay banyosu yapıyor bazılarımız da gözyaşı damlası ile çözüm bulmaya çalışıyoruz ama kaşıntıyı çok da önemsemediğimiz bir gerçek ne yazık ki. Oysa göz kaşıntısı sadece mevsimsel ya da ekrandan kaynaklı olmuyor. Anadolu Sağlık Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Burcu Usta Uslu, kaşıntıyla ortaya çıkan konjonktivit hakkında bilgiler paylaştı bizlerle. Ben de Uslu’nun açıklamalarını sizlerle paylaşıyorum: “Konjonktivit kişiden kişiye veya bir gözden diğerine kolaylıkla bulaşabilen bir hastalık. El hijyenine dikkat etmemek, kirli ellerle gözlere dokunmak, gözleri ovuşturmak veya kaşımak ile konjonktivada kolaylıkla bir enfeksiyon gelişebilir. İyileşen konjonktivitler dikkat edilmemesi halinde yeniden tekrarlayabilir. Bu enfeksiyonların sık tekrarlaması ise gözde kalıcı hasarlara yol açabilir. Bu nedenle konjonktiviti önlemek adına çeşitli önlemler alınmalı” 


Uslu’nun verdiği bilgiler arasında aklımızda kalması gereken satırları da sizler için derliyorum; Uslu, konjonktivitin belirtilerinin tek gözde veya her iki gözde kızarıklık, gözde kaşıntı veya yanma hissi, gözün ışığa veya göz kırpma hareketine karşı hassasiyet gelişmesi, göz kapaklarında şişme, gözlerde kumlu veya pürüzlü bir his, gece boyunca biriken ve sabah sertleşerek gözü açmakta zorlanmaya neden olan akıntı, söz konusu akıntıdan kaynaklı gözlerde aşırı çapaklanma olduğunu vurguladı. Dikkat çeken bu bilgileri de bizlere şu cümlelerle aktardı: “Kızarıklık tek bir gözde ya da iki gözde birden olabilir. Alerjik kökenli konjonktivitte genelde her iki göz de etkilenir. Enfeksiyöz ajanların neden olduğu konjonktivitte ise tek bir gözde başlayan enfeksiyon bu göz ile sınırlı kalabilir ya da zamanla diğer göze de bulaşabilir. Hijyene dikkat edilmesi ve muayeneden geçilerek tedaviye başlanması durumunda bulaşma olasılığı azalır. Hastanın yaşadığı semptomlar ve sağlık öyküsü göz önünde bulundurularak konjonktivitin nedeni saptanabilir. Alerji testi veya konjonktivitten kaynaklı bir görme kaybı olup olmadığını araştıran keskinlik testi, yapılması önerilebilecek bazı testlerdendir. Enfeksiyon kaynaklı bir durumdan şüpheleniliyorsa iltihaplanmaya yol açan bakteri veya virüsün türünün tam olarak tespit edilebilmesi için pamuklu çubuk yardımıyla göz salgısından örnek alınarak incelemeye gönderilebilir. Bunların haricinde nadir de olsa hekim tarafından daha farklı tanı testleri istenmesi mümkündür. Muayene ve testlerden elde edilen bulgular ışığında konjonktivit için tedavi başlatılır” 
Konjonktivitten korunmak da mümkün elbette, Uslu’nun bu yönde alınması gereken tedbirlere dair uyarıları ise şunlar: “Elleri gün içerisinde sık sık yıkamak ve temiz olmayan ellerle kesinlikle gözlere dokunmamak. Kirli ellerle kontakt lens takıp çıkarmamak, kontakt lensleri ve lens solüsyonlarını kullanım koşullarına, sürelerine ve hijyen kurallarına dikkat ederek kullanmak. Banyo ve duş esnasında kontakt lensleri çıkarmak. Yüzme havuzlarına girerken yüzücü gözlüğü kullanmak. Havlu, makyaj malzemesi veya göz kremi gibi malzemeleri başkalarıyla ortak olarak kullanmamak. Cep telefonu, klavye, mouse gibi ellerle sürekli temas eden maddelerin düzenli olarak dezenfeksiyonunu yapmak. Hapşırma ve öksürme eylemleri sırasında ağzı bir peçete ile kapatmak, ardından elleri yıkamadan gözlere dokunmamak. Alerjik gözlere sahip olan kişilerde alerji kaynağı olduğu bilinen ajanlardan uzak durmak, içeriği bilinmeyen ve alerji oluşturan makyaj malzemelerinin kullanımından kaçınmak.”


Gözlerinizde kaşıntı, kızarıklık, akıntı gibi sorunlar olduğunda muhakkak bir doktora görünmek ve gerekli tedaviyi geç kalmadan almak çok önemli. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.