SON DAKİKA
Hava Durumu

Güçlü bağışıklık şart

Yazının Giriş Tarihi: 16.11.2022 20:29
Yazının Güncellenme Tarihi: 16.11.2022 20:29

Pandemi günlerinde sık sık bahsettiğimiz güçlü bağışıklık sistemi, yani immün sistemin sağlam olması, tüm hastalıklara karşı güçlü bir savunma sağlıyor. Zatürre de bu hastalıklardan biri tabii.

Bizler sadece kendimizi sıcak tutarak, soğuktan korunarak bu hastalığı yeneceğimizi düşünsek de güçlü bir bağışıklıktan daha önemlisi olmadığını Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer’in açıklamalarında da görüyoruz. Atamer, zatürrenin önlenmesinde sigara içilmemesinin etkili olduğunu kaydetti. Zatürreyi “tıpta pnömoni olarak adlandırılan akciğer dokusunun iltihabı” olarak tanımlayan Prof. Dr. Aytaç Atamer, şunları söyleyerek uyardı; “Pnömoni toplumdan kazanılmış pnömoni ve hastanede servislerde, yoğun bakımda yatan hastalarda ortaya çıkan pnömoni olarak ikiye ayrılmaktadır. Hasta ardından muayene edilmelidir. Daha sonra uygun görülürse uzman kişi, radyolojik yöntemler kullanarak akciğer filmi, ilaçsız tomografi çekimi isteyebilir. Zatürrede toplumdan kazanılan veya yatan hastalarda oluşan tiplerinin iyileşme süreleri farklıdır. İmmün sistemi zayıf olan kişilerde veya kanser tedavisi gören hastalarda zatürre daha ağır seyretmektedir. Genellikle ayaktan verilen tedavi ile geçmektedir. Zatürreden korunmanın yollarının başında immün sisteminin kuvvetlendirilmiş olması gerekmektedir. Bu da iyi bir beslenme ve bunun yanında temizlik koşullarına dikkat edilmesi ile mümkündür.  Son zamanlarda görülen viral salgınlar özellikle Covid hastalığının da olması nedeniyle hijyen şartlarına dikkat edilmesi son derece önemlidir. Bunlardan biri ayaktan tedavi diğeri ise hastanın yatırılarak tedavi edilmesidir. Temel olarak antibiyotik tedavisi mümkündür. Önemli olan zatürreye yakalanmamaktır. Bunun için de genel olarak hijyen koşullarına, beslenmeye ve en önemlisi sigara içmemeye dikkat etmek gerekir. Sigara içenler çok sıklıkla zatürreye yakalanmaktadır ve tedavisi zor olmaktadır.” 


Güçlü bir bağışıklık sisteminin tüm sağlık sorunlarına karşı bizleri koruduğunu unutmayalım, sağlıklı bir kış geçirelim.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.