SON DAKİKA
Hava Durumu

Kan stokları düşüyor Ramazan’da da kan verin!

Yazının Giriş Tarihi: 29.03.2023 22:55
Yazının Güncellenme Tarihi: 29.03.2023 22:55

Tarihin en büyük afetlerinden biri olan Kahramanmaraş depremlerinin üzerinden 53 gün gaçti. Acılar taze, seferberlik sürüyor. Devlet millet el ele dünyada görüymemiş bir dayanışmayı büyütüyor bölgede. Öyle sloganla falan değil yanlış anlamayın. Kelimenin tam anlamıyla sahada bu dayanışma güçlü bir şekilde sürüyor. Bir takım bozguncuların yaygalarını bir kenara bırakan bu ülkenin güzel insanları, merhametli insanları, yürekli insanları, dua orduları var. Bu bimmetin güçlü ve her zaman yanında olan devleti var. Askeri var, polisi var, devlet organizasyonu var. 


Afetin ilk anından beri ülkenin dört yanında vatandaşlar kan ihtiyacı için Kızılay Kan Merkezlerine akın etti adeta. Ancak Ramazan ayının başlamasıyla birlikte de kan stoklarının hızla eridiği açıklandı. Yani kan sürekli ve sistematik şekilde toplanması gereken zorunlu ve hayatı bir sıvı. 


Kızılay’ın açıklamasını aşağıya bırakıyorum. Hem konuşyu anlamayanlar için hem de hassasiyet gösterenler için: Pazarcık ve Elbistan deprem felaketlerinin ardından vatandaşların kan bağış çağrılarına gösterdiği yoğun ilgi ile Kızılay kan stokları istenilen seviyeye ulaşırken, Ramazan ayının başlaması ile kan stoklarında ciddi oranda düşüş yaşanmaya başlandı. Ülkemizin kan ihtiyacını karşılamaktan sorumlu olan Kızılay, 18 Bölge Kan Merkezi ve 69 Kan Bağışı Merkezi ile hizmet vermekte ve sorumlu olduğu 1.156 hastanenin kan ve kan ürünleri ihtiyacını 365 gün kesintisiz karşılıyor.  Türkiye’de her yıl olduğu gibi bu yılda Ramazan ayında kan bağışı oranlarında ciddi düşüş yaşanıyor. Depremin ardından Kızılay’ın ulusal kan bağışı çağrısı sonrası stoklar istenilen seviyelere gelirken, Ramazan ayında kan bağışı oranlarında ciddi düşüş yaşanıyor. Ancak Ramazan ayında da hastanelerin kan ihtiyaçları aynı oranda devam ediyor ve kana ihtiyaç duyulan hasta sayısı azalmıyor.   6 Şubat tarihinde yaşanan büyük deprem felaketi sonrası vatandaşlarımızın duyarlılığı ve yoğun desteği sayesinde Kızılay Ulusal Kan Stok Seviyesi 90.000 ünite seviyelerine çıkmış ve depremzede vatandaşlarımızın ve tüm hastanelerin kan ihtiyaçları %100 oranında karşılanmıştı.  Gerek depremden büyük hasar gören illerdeki Kızılay kan hizmet birimlerinin zarar görmesi gerekse Ramazan ayı nedeni ile kan bağışı sayılarında ciddi düşüş yaşanıyor. Deprem bölgesinde büyük yıkımın yaşandığı illerdeki kan bağış organizasyonları hala yapılamıyor.    Kızılay kan bağışlarının devam etmesi ve stokların tekrardan istenilen seviyelere gelmesi için geçmiş yıllarda da olduğu gibi mesai saatlerini değiştirdi. Kan bağışçıları, iftar sonrası da kan bağışında bulunabiliyor. Vatandaşlara çağrıda bulunan Kızılay, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “kan bağışı orucu bozmaz” fetvasını hatırlatarak vatandaşlara kan bağışı çağrısında bulundu. Güncel kan bağışı yeri ve saatleri Kan Hizmetleri resmi sitesinden www.kanver.org ve kan bağışı mobil uygulamasından takip edilebilmekte ve uygun zaman için kan bağışı randevusu planlanabilmektedir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.