SON DAKİKA
Hava Durumu

MS tedavisinde umut ışığı

Yazının Giriş Tarihi: 14.08.2022 20:26
Yazının Güncellenme Tarihi: 14.08.2022 20:26

MS hastalığını son yıllarda daha sık duyuyoruz ama ne kadar tanıyor, biliyoruz? 


Mesela, uçuk virüsü ile aynı aileden gelen Epstein-Barr virüsünün MS'e neden olduğunu biliyor muydunuz?


Sebepleri ve tedavileri ile bilimin çare aradığı MS’te her gün yeni bir umut ışığı doğuyor.  Bu alanda açıklama yapan Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Barış Metin, MS hastalığının tedavisinde bağışıklık sistemini bastıran ilaçların kullanıldığını belirtiyor. Yeni atakların oluşmasını engellediği gösterilen bağışıklık sistemi düzenleyici birçok ilacın bulunduğunu ve yeni çalışmaların da hızla devam ettiğini anlattı. 


Prof. Dr. Barış Metin, MS ya da Multipl Skleroz hastalığının, “beyin ve omurilikte ataklar halinde enflamasyon ve miyelin dokusu kaybı oluşması” anlamına geldiğini söyledi. Bu ataklar sırasında kişide felç, görme kaybı ve dengesizlik gibi bulgular görülebileceğini kaydeden Prof. Dr. Barış Metin, “MS hastalığının temel mekanizması, bağışıklık sisteminin beyindeki oligodendrosit denilen miyelin yapıcı hücrelere saldırarak beyinde enflamasyon oluşturması ve beyinde miyelin dokusunda kayıp oluşturmasıdır.” dedi.


Çalışmalrın yakında aşı bulunmasını sağlayabileceğini anlatan Metin, şunları söyledi: “Virüs genelde ağızda ve salyada bulunur, hasta bireyin salyası yoluyla başka bireye bulaşabilir. Ayrıca cinsel yolla ve kan yoluyla da bulaşabilir. Enfeksiyonlar genelde semptomsuz seyrediyor ancak bazı bireylerde infeksiyöz mononükleoz isimli ateşli bir hastalık görülebiliyor. Bu virüs genelde çok ciddi bir hastalık tablosu yapmadığı için çok fazla yoğun tedavi gerektirmiyor ve virüse karşı aşılama yapılmıyor. Ancak bu virüsün MS'e neden olduğu kesin olarak kanıtlanırsa daha yoğun tedavi ve virüse karşı aşı geliştirilmesi seçenekleri gündeme gelecektir.”


Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Barış Metin, şu an kesin olarak Epstein-Barr ile MS arasında bir nedensellik ilişkisi olup olmadığının bilinmediğini belirterek “Ancak bulgular MS tedavisi açısından umut verici. Gelecekte MS için bir aşı geliştirilmesi, bu hastalığa birçok kişinin yakalanmasını engelleyebilir.” diye konuştu.


Umut ışığının tüm MS hastaları ve ailelerinin dünyasını aydınlatmasını diliyorum.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.