SON DAKİKA
Hava Durumu

Ozon tedavisi yüksek dozda zehirleyebilir!

Yazının Giriş Tarihi: 11.01.2023 22:39
Yazının Güncellenme Tarihi: 11.01.2023 22:39

Üç oksijen molekülünün birleşmesi ile ortaya çıkan ozon gazı, organik yapıdaki bileşikleri oksitleyerek bozma potansiyeline sahip en güçlü kimyasallardan birisi. Sağlıklı atmosfer yapısını bozan ve solunum yolu ile vücuda alınması durumunda pek çok doku ve organ üzerinde toksik etkiler gösteren bu kimyasal bileşen aynı zamanda virüs ve bakteri gibi zararlı organizmalar üzerinde de etkili. 

Konu ile ilgili, Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Hatice Köse Özlece, bağışıklık sistemini güçlendiren ozon terapinin tedavi alanlarının giderek artığını belirterek, şunları söyledi: “Mutlaka, eğitimini almış uzman hekimler tarafından ve doğru dozlarda uygulanmalı. Yoksa faydalı olduğu kadar zararlı da olabilir. Ozon terapi, ozon gazının vücuda çeşitli yöntemlerle gönderilmesi ve biyolojik etkilerinden faydalanılmasına dayalı bir yöntemdir aslında. Bağışıklık güçlendirici etkisi var. En güzel etkilerinden bir tanesi de vücuttaki dolaşımı düzenlemesi. Özellikle mikro sirkülasyon dediğimiz küçük damarlarla ilgili dolaşımı düzenlemede etkili olabiliyor. Burada nörolojik hastalıklar, unutkanlıkla giden bazı hastalıklar, nöropati dediğimiz sinir ucu iltihapları, diyabet ve diyabetin neden olduğu dolaşım bozuklukları gibi birçok alanda kullanılabiliyor. Ozon terapi hemen her yaş grubunda ve herkeste kullanılabilen bir tedavi. Çocuklarda da kullanılıyor ama tabi ki dozajı farklı olarak. Biz sadece gebe ve emziren anne grubunda kullanmayı tercih etmiyoruz. Özel bir enzim eksikliği var ve o enzimin eksik olduğu kişilerde kullanamıyoruz ve tiroidi hızlı çalışan kişilerde de çok önermiyoruz. Çünkü ozon terapisi tiroidin hızlı çalışmasına sebep oluyor ve metabolizmayı hızlandırıyor. Bu özelliğinden de faydalanarak kilo kaybı süreçlerinde, metabolizmayı hızlandırma süreçlerinde de kullanılabiliyo. Ozon terapi özellikle son dönemde yaygın olarak kullanılmaya başlandığı için bilinçsiz kullanımlar da karşımıza çıkabiliyor. Bütün tedavi yöntemleri gibi çok dikkatli kullanılması gereken bir yöntem aslında. Bu tedavide eğitim almış hekimler tarafından ve ayarlanmış dozlarda tamamen kişiye özel, bireysel dozlarda kullanılması çok önemli. Tıpkı diğer yöntemlerde olduğu gibi bazı dozlar kişi için iyileştirici etki yaparken bazı dozlar tehlikeli olabiliyor. Dolayısıyla çok dikkatli bir şekilde hekim kontrolünde ve düzenli olarak kullanılması gerekiyor.”

Doğru doz ve doğru yöntem ile uygulandığında vücudun pek çok sistemi üzerinde iyileştirici etkileri olan ozon tedavisi ile çeşitli rahatsızlıklardan kurtulmak, yaşam kalitenizi büyük oranda artırmak için alanında uzman doktorları seçmeliyiz. Sağlıklı günler.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.