SON DAKİKA
Hava Durumu

Yüksek ses kulağı bozuyor

Yazının Giriş Tarihi: 07.12.2022 20:37
Yazının Güncellenme Tarihi: 07.12.2022 20:37

Kulaklıkla yolda yürüyenler, yolculuk yapanlar, iş ortamında bir kulağında kulaklık müzik dinleyenleri görüyoruz. Bazen de dinlediğimiz müziğin sesini fazla yükseltebiliyoruz. Müzik sesi dışında da günlük hayatta ani yüksek sese maruz kalmak ciddi kulak deformasyonuna sebep oluyor. Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Odyoloji bölümü Öğretim Görevlisi Gökçe Gültekin de yüksek sese maruz kalmanın işitmeyle ilgili sorunlara yol açabileceğini belirterek alınacak önlemlere ilişkin uyarılarda bulundu.


Gültekin, ani, kısa süreli ve yüksek şiddetli sese maruziyet sonrası iç kulak ve orta kulak yapılarında hasar meydana gelebileceğini belirttiği açıklamalar şöyle: “Akustik travma adını verdiğimiz bu durum, genellikle kulak koruyucusu olmadan ateşli silah kullanımı veya kulağa yakın gerçekleşen patlamalara bağlı olarak gelişir. İç kulak hasarı sonrası, işitme kaybı kalıcı hale gelebilir; çınlama, bazı sesleri tolere edememe gibi şikâyetler görülebilir. Kulak zarı yırtılabilir ve orta kulakta yer alan kemikçikler hasar görebilir.” 


Kulağımızda meydana gelen bir rahatsızlık sonrası, yüksek sese maruz kalma sonrası mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına muayene olunması ve ardından işitmenin nasıl etkilendiğine yönelik incelemelerin yapılabilmesi için odyoloji kliniğine başvurulması gerektiğini anlatan Gültekin, “Akustik travma kaynaklı iç kulak hasarı sonrası işitme kaybı kalıcı hale gelmiş ise geri döndürülemez ancak bireysel olarak düzenlenen tedavi planları ile kaybın ve diğer etkilerin ilerleyişi durdurulabilir ve işitmenin korunmasına yönelik tedbirler alınabilir. Gürültüye maruziyet ve kliniğe başvurma arasında geçen süre son derece önemlidir. Bu süre ne kadar kısa olursa, bireysel olarak karar verilen bazı tedavi protokolleri sayesinde işitme ile ilgili semptomların hafifletilebilme ihtimali o kadar güçlü olur. Yani alınacak ilk önlem en erken sürede, tercihen de ilk 48 saat içerisinde bir kliniğe başvurmaktır.” 


Yaşanan sıkıntının doktora başvurulacak noktaya gelmesinden evvel de tedbirler alınabileceğini anlatan Gültekin, tedbirli olmaya dair önerilerini anlattı: “Örnek olarak dikkat süresinin ve uyku kalitesinin azalması, iş yerinde verimin düşmesi, kan basıncındaki değişimler verilebilir. Bu nedenle özellikle iş yerleri gibi uzun süreler boyunca bir arka plan gürültüsü ile çalışmak zorunda olan ve gürültü kaynağından uzaklaşamayan bireyler için kulak koruyucular ile önlem alınması oldukça önemli hale geliyor.” 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.