SON DAKİKA
Hava Durumu

Zatürre ölüme sebep oluyor!

Yazının Giriş Tarihi: 01.01.2023 22:05
Yazının Güncellenme Tarihi: 01.01.2023 22:05

Zatürreye, akciğerdeki hava keseciklerinin iltihaplı bir sıvı ile dolması diyebiliriz. Virüsler, bakteriler ve nadir olarak mantar enfeksiyonlarının akciğerlere ulaşmasıyla oluşan zatürre oldukça bulaşıcıdır. Zatürre ülkemizde 0-4 yaş arası çocuklarda ilk sıradaki ölüm nedenlerinden biridir.

Konu ile ilgili, Pnömoninin belirtileri ve teşhisi hakkında bilgiler veren Uzm. Dr. Nurşen Avkan, “Halk arasında zatürre olarak da bilinen pnömoni, akciğer dokusundaki hava keseciklerinin iltihaplı sıvı ile dolması sonucu oluşur. Bulaşıcı bir hastalık olan pnömoniden korunmak için özellikle kış aylarında kalabalık kapalı alanlardan uzak durulması, uzak durulamıyorsa dikkat edilmesi gerekir. Koronavirüs pandemisinde dikkat ettiğimiz öksürürürken hapşırırken mendil kullanma, eşyaların ortak kullanılmaması, elleri sık sık yıkama gibi kurallara dikkat edilmesinin yanında sigara ve alkol gibi alışkanlıklardan uzak durularak bağışıklık güçlü tutulmalıdır. Zatürre aşısı ile hastalığa karşı tedbir alabilirsiniz. Pnömoni, soğuk algınlığı şeklinde başladığı için halk arasında grip olarak nitelendirilip, tedavisinde gecikme olabilmektedir. Her ne kadar zatürre kelimesi insanları korkutsa da zatürre fark edilmediğinde doktora başvurmakta geç kalınabilmektedir. Belirtilere dikkat edilmesi hayati önem taşıyor. Ateş, titreme, üşüme, öksürük, balgam, göğüs ve sırt ağrısı, göğüste hırıltı, kusma, baş ağrısı ve iştahsızlık... Bu belirtileri kendinizde görmeniz halinde bir göğüs hastalıkları uzmanına görünmelisiniz. Zatürre tanı ve tedavisi için laboratuvar sonuçları ile akciğer görüntülemelerine bakılarak tanı konulur ve gerekli tedavilere başlanır”

Zatürrenin Belirtileri

Öksürük Yüksek ateş Üşüme ve titreme Devamlı seyreden sarı-yeşil balgam Hızlı soluk alıp verme Nefes almada güçlük Göğüs ağrısı Baş ağrısı Yan ağrısı Yorgunluk ve halsizlik Karın ağrısı ve karında şişkinlik Kusma ya da kusacakmış hissi 65 yaş üstü kişilerde bilinç bulanıklığı

Sizde de bu belirtiler var ise mutlaka doktora başvurun. Sağlıklı günler.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.