Eski bir Mercedes!

Kin ve düşmanlık demeyeceğim ama belki kıskançlığın, insanı nasıl savurduğuna tanık oluyoruz. Özellikle; 28 Şubatçıların tekrar yargılanacağı durumu ortaya çıkmasından sonra, konu etrafında yapılan konuşmalar, oldukça ilgi çekici. Refah-Yol hükümetine karşı; atını, itini nallayarak sokağa çıkanlar, şimdilerde, müthiş derecede Erbakancı oldular ya, bizim bir kısım kardeşlerimiz, bu tiplerin sözlerini, övünç vesilesi yapıyorlar. Bu, oldukça rahatsız edici bir durum. Bizim, Erbakan anlayışımızda mı bir sorun var, yoksa bu darbeci taifesi, sahiden Erbakancı mı oldular?

Nefes alamıyor, boğulacak gibi oluyorduk. Şimdilerde Erbakancılıklarıyla ünlenen 28 Şubatın gazeteci ve televizyoncu taifesi, kameralarının önüne geçtikleri zaman, bir aleni olarak küfür etmedikleri kalıyordu. Erbakancılıkları üzerinden, bu günkü iktidara ve özellikle iktidarın başı olan Erdoğan’a vurdukları için, bir kısım arkadaşlarımızın; bu adamların tövbekâr oldukları zehabına kapılması, geçmişin üzerine sünger çekmek gibi bir şey oluyor.

Dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, 2. Başkan Çevik Bir’in tekrar yargılanması, adaletin gereği olduğu gibi, ülkenin istikbali için de oldukça önemli. Bunu, bir yerlere çekmenin anlamı yok. 28 Şubatçılara, hukuki olarak hesap sorulacaksa, bundan memnun olmak gerekir. Bunu kim yaparsa yapsın. Bu konuda sadece bir anekdotu, hiç noktasına dokunmadan, nakletmekle yetineceğim, kararı sizlere bırakacağım.

Erbakan’ın koruması anlatıyor; “ İsmail Hakkı Karadayı, Çevik Bir, Tansu Çiller, Süleyman Demirel ve Erbakan Hoca, Milli Güvenlik Genel Sekreterliğinde; 28 Şubat postmodern darbesi öncesi yapılan son toplantıya girdi. Saat 10’dan 13.00’e kadar sürdü. 

 Öğle ezanı okundu. Çiller’e yanındakiler kuşburnunu hazırlıyor. Demirel’e yanındakiler ilacını hazırladı. Onlar tedbirli gelmişti.  Biz de ne çanta ne de başka bir şey var. Hasan Gül bana “İbrahim, Hoca kesin abdest almaya çıkacak” dedi. Havlu, terlik hiçbir şey yok. Mola verdiler. Hoca, kan ter içinde kalmış. Erbakan Hoca, Hasan abiye “Hasan bana bir abdest aldırın” dedi. Koca Başbakanı aldık, asker tuvaletine götürdük. 

 Ben, rahmetlinin ceketini aldım. Havlu kâğıtlarını hazırladım. Merhumun biraz kilosu vardı. Askeriyenin lavaboları yüksekti. Bacağını zor kaldırıyordu. Hasan, Erbakan Hocanın koluna girdi, tam sağ ayağından abdest alırken, içeriye İsmail Hakkı Karadayı girdi. Alaycı bir tavırla ve uygun olmayan bir görüntü ile “Hoca, abdest mi alıyorsun” dedi. Erbakan Hoca da ayağını indirdi ve “Evet, abdest alıyorum” dedi. Başbakan Erbakan’ın karşısında pisuara gülerek aşağılayıcı bir şekilde küçük abdestini yaptı. Çok çirkin bir görüntü yaşandı. 

 

Ülkenin genelkurmay başkanı ve Başbakana yapılan bu.  Unutulur mu?  Erbakan, abdestini yeni baştan tazeledi, Hoca ayakkabısının arkasına bastı. “Nerede namaz kılacağız” dedi. Bu ülkenin Başbakanına askeriyede namaz kılacak yer arıyoruz. Bir Astsubay Erbakan’ın namaz talebini duyunca “Aman Çevik Bir görmesin” dedi. Astsubay, “Benim odamda seccade var. Orada gizlice kılabilirsiniz” dedi. Erbakan Hocayı namaz kılarken kimse görmesin diye adeta her şeyi yaptık. Erbakan Hoca, öğle ile ikindiyi cem etti.

 

Namazın ardından, derhal toplantıya girdi. 2 saat daha toplantı sürdü. Bağrışmalar yükseldi. En son Erbakan Hoca demiş ki; ülkenin gidişatının daha iyi olması için görevi Çiller’e devredeceğim. Çiller’e yetki devredilmesi kabul edilmedi. Mesut Yılmaz, Bülent Ecevit ve Devlet Bahçeli’ye devredildi. Bize, toplantı esnasında Yunan Polisi gibi davranmaya başladılar. “Toplayın eşyanızı, burada kimse kalmayacak” dediler.

 Erbakan, Başbakanlığı bırakmıştı. Onların gözünde muhalifti. Hocaya eski bir Mercedes, bize de bir tane koruma arabası verdiler. Kendimizi Balgat’a zor attık. Hoca verdikleri Mercedes’e binmedi. Milli Görüş’ten gelen araca bindi.”

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Samsun’dan mitoloji başlamaz (I)

Türkiye tarihindeki önemli olaylardan birisi elbette Mondros Mütarekesi sonrasında ki işgallere karşı başlayan direniştir. Dönemin ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir