Hayvanlar aç kalınca…

Son günlerde sokak köpeklerinin insanlara saldırdığı haberler görüyoruz haberlerde sık sık. Yola inen yaban hayvanları, yerleşim merkezlerine inen ayılar vs…

Kış aylarıyla birlikte hayvanların yiyecek bulma zorluğu oldukça artıyor. Aç olan hayvanlar da yiyecek bulmak için saldırganlaşıyor ya da yaban hayvanları yerleşim merkezlerine kadar geliyor.

Oysa her gün tonlarca yemek, ekmek çöpe gidiyor. Çöpe atıyoruz da sokakta yaşayan dostlarımıza, canlılara vermiyoruz ya da vermeyi akıl etmiyoruz.

İstisnalar var tabi, Doğal hayata yiyecek götüren, sokaklarda hayvanlara yiyecek bırakan güzel insanlar yok değil.

Ancak bu millet tarih boyunca tüm canlılara büyük saygı duymuş ve onları aç bırakmamış, onlara kötü davranmamış, onları hayatına almış bir millet. Bugün çöpe atmak yerine artan yemekleri o hayvanlara vermekten neden imtina edelim.

Hem kültürümüzde hem dinimizde hayvanlara merhamet etmemiz gerektiği öğretilir. Hazreti Ömer’in “Dağlara buğdaylar serpin Müslüman ülkelerde kuşlar aç demesinler” sözü bize ışık tutacak çok önemli bir vasiyettir.

Bursa’da Osmanlı’nın kurduğu Gurabai Laklakan isimli dünyanın tek leylek hastanesi kültürümüzde hayvanların ne kadar önemli olduğunu göstermesi açısından çok önemli bir simgedir.

O halde biraz daha hassas olalım. Artan yemekleri çöpe değil sokakta aç olan ve bizim merhametimizi bekleyen hayvanlara verelim. Elimizden geliyorsa yerleşim alanları dışındaki ormanlık bölgelere yaban hayatı için yiyecek bırakalım.

Unutmayalım ki Allah’ın her gün dağıttığı rızıktan tüm canlılara yetecek bereket var. Atmak yerine sokakta yaşayan canlılara yiyeceklerimizi ulaştırmak evimizin soframızın bereketini de artıracaktır.

 

İlginizi Çekebilir

Bursa’da can pazarı! Yolcu otobüsü kazaya karıştı…

Bursa’nın Mudanya ilçesinde durakta yolcu alan otobüse arkadan çarpan otomobil sürücüsü sıkıştığı direksiyon başında hayatını ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir