İmara da belediyelere de çekidüzen şart!

İstanbul Kartal’da ruhsata aykırı yapılan bir binanın çökmesi ve en az 17 vatandaşımızın ölmesi, gözleri yeniden belediyelere ve imarla ilgili sorunlara çevirdi. Türkiye’de büyük bir üzüntüye yol açan olayın ardından İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak da bir açıklama yaparak, “Bu felaket bize gösteriyor ki ilime ve bilime direnmeye son vermeliyiz. Yıllardır üstüne basa basa söylediğimiz denetimsizlik, kaçak yapılaşma ve yapıların envanterinin çıkartılmamasının sonuçlarını beklenmedik bir anda yaşıyoruz” dedi.

Türkiye birinci derece deprem bölgesi olmasına rağmen son yıllarda belediyelerdeki çürümüşlük, rant çetelerinin güçlenmesi ve kimse kusura bakmasın ama rüşvet çarkının alıp başını yürümesi büyük felaketin ayak seslerinin işitilmesine de yol açıyor. İşlerin bilimle bilimsellikle değil rant ve rüşvetle dönmesi nedeniyle yeterli denetimler yapılmıyor, kaçak yapılaşmanın önüne geçilemiyor. Belediyelerde adamı olan rüşveti ve rantı verenler istedikleri her şeyi kanuna nizama uymadan yapabiliyor.

Hal böyle olunca da deprem olmadan bile kendi kendine çöken binalarla yüz yüze geliyoruz. Son imar barışı uygulamasının ardından bir çok belediye 4-5 kat ruhsat verilen ve ona göre temeli atılan binaların 7-8 katlara hatta 10 katlara kadar çıkmasına göz yumuyor. Denetimler yapılmıyor. Yapılsa da garibanın bir iki katkı evine çöken yıkım ekipleri, rantçılara göz yummayı sürdürüyor. Maalesef bu tür durumlarda sorumlular da hesap vermeyince, yanlışlar, pervasızlıklar, rüşvetler alıp başını gidiyor.

Bugün belediyelerde memur maaşı ile çalışan belli kişilerin kendileri ve eş dost akrabalarına yönelik nerden buldun yasası çıksa ve kontrol edilse rezilliğin boyutları çok net ortaya çıkacak. Belediyelere acil tepeden tırnağa bir yeniden yapılanma ve düzenleme yapılması şart. Belki imar işlerine ikili ya da üçlü bir denetim mekanizması ve özerk denetim yapacak bir yetki alanı açmak yaşanan rezilliklerin önüne geçilmesi noktasında belli bir süre çözüm olabilir. Ama asla bu düzen böyle sürmemeli….

Zalimi alkışlayan dünya utansın!

Zalim Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da Türk Müslüman nüfusa yönelik yıllardır sürdürdüğü asimetrik soykırım sürüyor. Dünyanın gözlerinin içine baka baka Uygur Türklerine en ağır işkenceleri ve zulmü yapan zalimlere karşı dünya sessiz dünya dilsiz dünya kör.

İşte o zalimler, bir dünya güzeli insanı, dünyaca ünlü bir ozanı işkencelerle şehit etti.  Komünist Çin hükümeti tarafından 2017 yılında tutuklanarak zindana atılan dünyaca ünlü, büyük halk ozanı Abdurehim Heyit, iki yıldır uğradığı işkencelere daha fazla dayanamadı ve şahadet şerbetini içti. Yıllardır zalimin zulmü altında inleyen Müslüman Uygur Türklerine karşı uygulanan soykırım ve işkenceler ne yazık ki ne İslam âleminde ne de dünyada tepki görmüyor. Vahşilik sadece batı da değil doğu da vahşetin pençesinde inim inim inliyor. Ve bir kez daha zalimler için yaşasın cehennem demekten ve mazlumlar için dua etmekten başka bir şey gelmiyor elimizden.

CHP Osmangazi’de liste krizi

CHP Osmangazi Belediye Başkanlığı için Bursa Milletvekili Erkan Aydın’ın açıklanmasının ardından meclis üyeliği için başlayan mücadele sürüyor. CHP Osmangazi eski İlçe Başkanı İsmet Karaca ile mevcut ilçe başkanı Mete Akyolcular’ın Aydın’ın listesine kendi adamlarını yazdırmak için verdiği mücadele devam ederken, Erkan Aydın’ın yüz vermemesi ile süreç farklı bir noktaya çevrildi. Cevat Asa’yı aday yaptıramayan Karaca ve Akyolcular, şimdi zemin kaybetmemek için meclise kendilerinden isim yazdırmanın peşinde. Erkan Aydın’a 10 kişilik bir liste verdikleri öne sürülen Osmangazi ekibinin istifa resti çektiği de iddia edildi. Aydın’ın verilen listeye tepki gösterdiği ve rest çektiği de öne sürüldü. Durum gösteriyor ki Erkan Aydın verilen listeyi kabul etmeyecek. Bakalım Mete ve ekibi istifa restinin arkasında duracak mı?

İlginizi Çekebilir

Irak’ın kuzeyine hava harekatı! 5 terörist etkisiz hale getirildi

Irak’ın kuzeyindeki Metina bölgesine Pençe Harekatı’yla koordineli hava harekatında PKK’lı 5 teröristin etkisiz hale getirildiği ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir