Son Haberler

İznik bisikletçilerinden müthiş proje

Yaşları 11 ile 67 arasında değişen 29 kişi, 29 pedalşör; Bisiklet onlar için hayatlarının değişmez bir parçası. İşlerine, çarşıya, pazara, gezmeye bisikletle gidiyorlar. Haftanın belli günlerinde en az 25-30 km. ailece gezi turları düzenliyorlar. Çevreciler, sağlık için, spor için, örnek olmak için bu sporu yapıyorlar. Bu sporun ülkemizde daha çok gelişmesi ve yaygınlaşması gerektiğine inanıyorlar. Özellikle şehirlerdeki trafik karmaşasının bu sporun gelişmesi ile sona ereceğine, insanların daha mutlu olacağına inanıyorlar. Çocuklar okula, insanlar işlerine, bayanlar alışverişe bisikletle gitmeye alışsın istiyorlar.

İşte bu amaçlar onları bir araya getirmiş. İznik Kültür Eğitim ve Araştırma Derneği çatısı altında kurmuş oldukları Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü kapsamında yaklaşan Cumhuriyet Bayramı dolayısı ile hem Cumhuriyetimizin 95. Yılını kutlamak, hem de İlçelerinin tanıtımına katkı sağlamak için müthiş bir proje geliştirmişler. Proje taslağını İznik Kaymakamlığı’na, İznik Belediye Başkanlığına sunmuşlar, gereken desteği alınca da projelerini geliştirerek uygulama safhasına koymuşlar. Şimdilerde gündüz yollarda, gece masa başında bu proje için çalışıyorlar.

Projeleri öncelikle isim olarak muhteşem, “ 1075’ten 2018’e, İlk başkentten son başkente, İznik’ten Ankara’ya cumhuriyetimiz için pedallıyoruz, sağlığımızı koruyoruz.”   adı ile yola çıkmışlar.

Proje kapsamında 24 Ekim de İznik’ten pedal çevirecekler, 5 günde Ankara varmayı planlamışlar.  İznik Belediyesi’nin ana desteği yanında, konaklama yapacakları Bozüyük, Eskişehir Odunpazarı, Sivrihisar, Polatlı ve Ankara Altındağ Belediyeleri de desteğini esirgememiş.

Bursa, Bilecik, Eskişehir, Ankara valilikleri yol ve sağlık güvenliklerini sağlayacak.

  1. günü akşamı Ankara’ya girmeyi planlamışlar. Belediye Başkanlarının, Bursa Milletvekillerinin, Ankara valiliğinin girişimleri neticesinde Ankara’da yapılacak Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına katılacaklar. Atacakları Ankara turu ile tüm Ankaralıları selamlayacaklar.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Cumhurbaşkanımızdan Randevu talep etmişler. 29 Ekimde “29 İznik Bisikletçisi” olarak, külliyede Cumhurbaşkanımızı ziyaret etmeyi planlıyorlar. Cumhurbaşkanımız için çok özel ve anlamlı bir hediye hazırlanmış. Yanlarında getirecekleri 1071 Malazgirt zaferinden hemen sonra Kutalmışoğlu Süleyman Şah tarafından 1075’te İznik’te ilk defa kurulan Anadolu Selçuklu Devleti’nin İznik Çinisi üzerine işlenmiş çift başlı kartal bayrağı ile 1923’te kurulan Türkiye Cumhuriyeti’mizin al bayrağını aynı sanduka içinde Cumhurbaşkanımıza hediye etmek istiyorlar.

Bu proje kapsamında kendilerine destek veren tüm sponsorlara, belediye başkanlarına, milletvekillerine, kamu kurumlarına teşekkür ediyorlar. Bursa milletvekillerinin, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin desteklerinin devam etmesini ve özellikle bu projenin Cumhurbaşkanımıza önceden daha iyi anlatılarak randevu taleplerinin gerçekleşmesini istiyorlar.

Böyle, bunun gibi projelerin devletin en üst kademelerinde kabul görmesinin Sağlık Bakanlığı’nın, Spor Bakanlığı’nın, hatta Kültür Bakanlığı’nın kapsamında ülkemiz için faydalı projelerin gelişmesine katkı sağlayacağı inancındalar.

Bu bağlamda İznik Bisikletçilerini tebrik ediyorum. Gerçekten büyük ve harika bir proje üretilmiş ve uygulama safhasına konmuş. İnşallah başarırlar. Başaracaklarına inanıyorum.

29 kişinin arasında 5’te bayan bisikletçi var. 11 yaşında ve 67 yaşındaki bisikletçiler beraberce 5 gün boyunca pedal çevirecek. Nerden baksanız toplamda 400  kilometreyi aşacak bir yol güzergahı var.

Ulusal basının da çok ciddi olarak ilgisini çekeceği kanısındayım.

Haydi hep beraber bu gençleri, çocukları, ihtiyarları, bayanları, İznik Bisikletçilerini destekleyelim.

“Bisiklet özgürlüktür, bisiklet sağlıktır, bisiklet rahat trafiktir” fikrine biz de ortak olalım.

Selam, sevgi ve dua ile…

 

İlginizi Çekebilir

Denize düşen Timsah, Mestan’a sarıldı

Bursaspor’da yarın ilk ayağı gerçekleştirilecek kongreden sonra taşlar yerinden oynayacak. 3 yıldır bir kulüp ne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir