Kim koydu reçeli çuvala?

Şimdiki çocuklar bilmez. Onlar vurdulu kırdılı Amerikan çizgilerini seyrediyorlar. Kahvaltılarında “cereal” veya “bacon” yani mısır gevreği ile domuz pastırması yenilen, lazer silahlarıyla saldırılar düzenlenen çizgi filmlerini. Diğer bir deyişle daha sabi sübyan iken çarpık bir kültür aşılandıkları çizgi filmleri. Dahası da var konu geniş ama oralara girmeyelim. Bugünkü konu başka. Eskiden Hacivat ile Karagöz vardı. Gölge oyunu, çizgi filmi de yapıldı ama tutmadı. Tutturmadılar… Osmanlıca laflar vardır bu gölge oyununda. Haşa, “öz Türkçe’den” uzaklaşır çocuklar sonra. Maazallah “sn bna pm at bn sni…” gibi yazışamazlar ya da “Starbucks’da 5 pm gibi buluşalım da McDonalds’a gideriz veya King’e” diyemezler sonra.

İşte bu gölge oyununda daha eğitimli olan Karagöz, Hacivat’a “Echel-i cühela!” diye seslenir ona cahillerin en cahili olduğunu söylerdi. Hacivat belki onun kadar bilgili değildi ama nihayetinde olan bitenin farkına varır, bu sözleri karşısında da istihzalı bir cevap verir “Kim koydu reçeli çuvala?” derdi. Ardından da bir güzel pataklardı Karagöz’ü.

Dün yazdık ya bunlar kendilerini seçmeyen halkı cehaletle suçluyorlar diye. Demokrasinin eğitimsiz halka göre olmadığını öne sürüyorlar diye. Daha önceki yazılarımda değinmiştim, şu şarkıcı var ya Erol Evgin. Ne demişti? “Okumamış olanlar muhtarını seçsin, eğitimli olan belediye başkanını seçsin.” Bu zavallıya göre eğitim seviyesine göre oy verme ehliyeti verilmeli. Yani milletvekillerini seçmede lise diploması, Cumhurbaşkanını seçerken de Üniversite diploması hatta doçentlik falan aransın. Kendi yüksek mimar ya, onda mesele yok. Nasıl olsa CHP’ye oy vermesi gerektiğini biliyor yani.

Bunların böyle gülünç işlerle uğraşıp kendilerini madara ettiklerinin artık farkına vardığını zannediyorsunuz değil mi?

Nerdee! Herifler hâlâ aynı teraneyi okuyor. Daha doğrusu yazıyor olacak. Sözcü denilen varaka bir haber! yayınlamış. Malum Fransız Pazar araştırma şirketi Ipsos Mori’nin bir araştırmasıymış. Haberi “Cehalet endeksinde dokuzuncu sıradayız.” Başlığıyla vermişler. Halkımız dünyadaki en cahil dokuzuncu halkmış…

Demeye getirdikleri “Ak Parti ve Erdoğan’ı cahiller seçti.”

Seçimlerin neticesi bunların demokrasi standartlarına uymuyor. Bunların demokrasisinin tanımı “CHP’yi seçecek olan eğitilmiş halkın oy kullanması.” Şeklindedir. Tercihan CHP tek parti olmalı ve halk oyunu bu tek partiye vermelidir. Geçmişlerini incelerseniz olayı daha iyi anlarsınız.

Bunlar şu an kabullenme safhasını yaşıyorlar. Hatta o safhayı geçtiler de kendilerine yedirip “kabullendik” diyemiyorlar. Gözü kör olası algı yönetimi. Bunlara artık kim öğrettiyse pek iyi etmemiş. Çünkü plak orada takılı kalkmış başka şey yapamaz olmuşlar.

Hem kabullendiler hem de korkudan dizleri titriyor. Çünkü bugün seçim olsa ellerindeki belediyeler de gidecek. Seçim 2019’da olursa Allah kerim. İşte tam da o yüzden daha dün “Biz seçime hazırız.” Diye bas bas bağıran CHP ağız değiştirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, “CHP, yerel seçimlerin öne alınması için getirilebilecek bir Anayasa değişikliğine destek vermez.” Demiş.

O zamana kadar eğitin bakalım halkı.

Bizler echel-i cühelâ’yız.

Kim koydu reçeli çuvala?

İlginizi Çekebilir

Sahi neler oluyor 112’de?

  Son zamanlarda sağlık kuruluşları olumsuz haberlerle gündeme geliyor. Son olarak Memur-Sen Bursa İl Temsilcisi ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir