Miladi yılbaşı (NOEL)

Önümüzdeki pazartesi gecesini salıya bağlayan gecen miladi yılbaşıdır. İsa (a.s.) doğumunu esas alır. Müslümanlarla ilgisi ve alakası nedir diyecek olursanız, vereceğim cevap Müslümanlıkla uzaktan ve yakından hiçbir alakası yoktur. Noel Baba diye uydurdukları bir kişi de zaten yoktur.

Bizim için yeni yıl sevgili Peygamberimizin (s.a.v.) hicretini esas alan kameri takvimin Muharrem ayı ile başlar. Onun için yılbaşında hiç kimseye yeni yıl mesajı göndermediğim gibi düşünmeden ve manasını bilmeden bana yılbaşı gönderenlerin mesajlarını okumadan telefonumdan silerim. Zira günümüzde yılbaşı kutlamaları tamamen Hristiyan adetlerindendir.

Örneğin vitrinleri çam ağaçlarıyla süslemek hususiyle hindi kesmek içkili kumarlı eğlenceler düzenlemek vs. gibi. Hindi eti esasen helal bir ettir. Ancak Hristiyanlara muhalefet olsun diye yılbaşında asla kesilmemelidir.

Bir arkadaşım sohbetlerinde devamlı söylerdi. “Kim ki yılbaşında yer hindi, şeytan onun tepesine bindi.”  Burada en önemli ikaz gayrı Müslimlere benzememektir. Bir kimse bir kavmin, bir zümrenin hayat tarzını taklide çalışırsa onlara benzerse onlara sevgi ve muhabbet beslediğini gösterirse onlardan sayılır.

Müslüman başta Peygamberimizi, Ashabı Kiramı, İslam alimlerini örnek almalıdır. Ebedi kurtuluş Dünya ve ahiret saadeti kesinlikle buradadır. Onun için diyorum ki: Ey Müslümanlar uyanalım! Yüce Dinimizin ab- hayat olan emir ve tavsiyelerine uyalım. Gayri Müslimlerin kötü ve zararlı adetlerine uymayalım. Müslümanların emrettiği gibi hareket edelim, yiyelim, giyinelim, ibadetlerimizi eksiksiz yapalım.

Cenab-ı Hak Kur-an-ı Kerimde: “Müşrikler necestir.” Yani pisliğin ta kendisidir buyurmaktadır. Bunların nesine uyacağız. Merhum Mehmet Akif Ersoy ne güzel ifade etmiştir. “Allah’a dayan, sa’ye sarıl, hikmete ram ol. Yol varsa budur bilmiyorum başka çıkar yol.” Diğer yolların tamamı insanı cehenneme getirir.

Birçok kez yazdım. Noel gecesi nedeniyle tekrar hatırlatmayı uygun buluyorum. Cenab-ı Hak buyuruyor ki: “Ya Muhammed. Yahudiler ve Hristiyanlar ebediyen senden memnun olmazlar. Meğerki onların dinine tabi olmadıkça. De ki: Yol Allah’ın yoludur. Sana gelen Kur-an-ı Kerim’i bırakıp onların hava ve heveslerine, tefessüh etmiş ahlaklarına tabi olursan seni Allah’ın şiddetli azabından kurtaracak yar ve yardımcın olmayacaktır.” (Bakara, 120)

Bu ayet her şeyi ortaya koymaktadır.  Bu ayete göre Hristiyan ve Yahudi geleneklerinden olan noel gecesine ayrı bir ihtimam gösterenler dükkânlarının vitrinlerini çam fidanlarıyla süsleyenler. Şans oyunlarıyla yeni yıla hazırlananlar bu konuda, tebrikleşmeler çok ama çok tehlikelidir. Hatta imanın zayi olmasına sebep olabilirler.

Şunu da sormak isterim. Ey Müslümanlar sizin Peygamberiniz Muhammed Mustafa’nın (s.a.v.) doğum gününü kutlayan bir gayrimüslim gördünüz mü? Keza Müslümanların Hicri yılbaşını kutlayan yine bir gayrimüslim gördünüz mü? Size ne oluyor da dinleri ve kitapları tamamen tahrif olmuş aslından eser kalmamış dinlerin adetlerine nasıl değer verebiliyorsunuz?

Allah Müslümanlara şuur nasip eylesin ve gayrimüslimlerin tuzağına düşmekten muhafaza eylesin.

Selam Hakka tabi olanlara…

İlginizi Çekebilir

Tedaviyi yarım bırakmak kabul edilemez!

Öncelikle sağlık hizmeti paraya tahvil edilebilecek bir hizmet değildir. Doktorluk mesleği de aynı. Bu nedenle ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir