Nesin’in namusu…

Akıl ile fikir namusu arasında nasıl bir korelasyon var, bilemiyorum ama, Cumhuriyet entelijansiyesinin, bu konuda ciddi sorununun olduğu biliniyor. Yıktıklarının yerine hiçbir şey ikame etmeden, fikri militanlaştırmalarından, bunu kolayca çıkartabilirsiniz. Özellikle son bir buçuk asrı, bizim aydınlarımız için çok ciddi bir sosyolojik deney olarak değerlendirebiliriz. Sosyolojik ve siyasal hareketlilikleri, ideolojinin kör kuyusuna atan Türk entelijansiyesinin, aslında, ülkeye maliyeti oldukça yüksek olmuştur. Hatta; büyük çoğunluğunun emperyalizmin sözcülüğüne soyunmaları, ülkenin yıllarını heba ettiği gibi bu durum, daha da ağır bedeller ödememize neden olmuştur.

Yine de bir ümit ışığını yakalamak, kısmen de olsa sevindirici, sanırım. Babasının yolundan sapmış olan Ali Nesin’den söz ediyorum. Babası ve onun gibi düşünenler, yıllarca, bu ülkede mütedeyyin insanları dövmek için, Kemalizm’i bir sopa olarak kullandılar, kullanmaya devam ediyorlar. İlginç olan, Ali Nesin’in artık bu sopanın ortadan kaldırılması anlamında, çıkış yapması, yerli aydınlar için bir işaret fişeği olabilir.

Hatırlarsınız; geçtiğimiz günlerde bir kızcağız, Anıtkabir’de çektiği görüntüleri sosyal medyada yayınlayınca; atını, itini nallayan olayın peşine düştü. Asıl ilginç olanı; bu tipler Kemalistler değil, muhafazakâr kesim olarak konumlanan tiplerdi. Belli ki hala korku yığınlarının sütre gerisinde, meşruiyet korkusu çekiyorlar ve bu sefer de yasaların vesayeti karşısında paniklediklerini ifşa ediyorlardı.

Tarih bilgisi bakımından, en karanlık dönemin Cumhuriyet dönemi olduğunu bu arada vurgulamamız gerek. Çünkü; Cumhuriyet tarihini konuşmak, bu konuda araştırma yapmak, hele hele eleştirmek, zamanın ruhunu ortaya koyacak analizler yapmak, her babayiğidin harcı olmadığını, bilenler biliyor. Söz gelimi; devletin tâb ettiği ve bu dönemin bir kısmını analiz eden kitaplara bile ulaşmanız mümkün olmayabilir. Yaşadığım tecrübeden bunu biliyorum.

Tamam; hakaret etmeyi kesinlikle tasvip etmiyoruz. Ancak birileri hakkında konuşabilmek ve yazabilmek için illaki övgüler mi dizmemiz gerekiyor. Bu kızcağızın hakaretlerini tasvip etmiyoruz ama, tıpkı Ali Nesin gibi, bundan dolayı da tutuklanmasını tasvip etmiyoruz elbette. Ali Nesin ne diyor: , “Bir insan bundan dolayı tutuklanmaz. Tamam, suç. Ama bu, tutuklanması için bir neden olamaz ki” Demek ki neymiş yasal olabilir ama doğru değil. Yasanın emrettiği her şey, ahlaken, dinin, insaf ve vicdan ölçüleri içerisinde doğru kabul edilmeyebilir. Alev Alatlı ne diyordu: ‘Evet bu yapılan iş yasal olabilir, ama, helal değildir.’ İşte bu durum da aynen böyle bir şey.

Fakat asıl şaşırtıcı olan; daha düne kadar Kemalist karşıtlığı ile geçinen, bizim mahallenin ödlek çocukları, ‘Bakın biz Atatürk’ü de koruyoruz, bizim onunla bir sorunumuz yoktur’ demek için bin takla attılar. Neredeyse bu söz konusu kişiye idam suçlusu muamelesi yaptılar. İyi de; CHP ve şürekası bu ülkeyi şu kadar yıldan beri mezarlık kanunlarıyla idare ederken, susmanızın ne anlamı vardı. Onca çekilen acıların, ödenen bedellerin hesabını verebilecek misiniz? Biz, hakaretten bahsetmiyoruz, tarihi bilgilerin, modern zamanların ruhuna uygun olarak yeniden ele alınmasından söz ediyoruz. Söz gelimi; nerede ve hangi coğrafyada, tarihi figürler yasayla korunmaktadır?

Bu olayın sununda Başsavcı açıklamasını yapıyor:”Şüpheli şahıs, 5186 sayılı yasaya muhalefet ederek Atatürk’e hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklamaya sevk edilmiştir”. Arkasından tutuklama gerçekleşiyor.

Ali Nesin bile babası Aziz Nesin’in yolundan gitmeyip hiç olmaza, en azından bu konuyla ilgili olarak; Erdoğan hakkındaki yalanını saymazsak, düşüncenin namusunu kurtarmak için açıklama yapıyor. Bari sizler de susma hakkınızı kullansaydınız. Bu daha ahlaki olurdu.

Öyle değil mi, bizim mahallenin şaşkın çocukları.

 

İlginizi Çekebilir

Sağlık kurumları kaynıyor!

  Sağlık kurumlarından şikâyetler adeta sağanak gibi yağıyor. İznik Devlet Hastanesi’nde Başhekim Dilek Doğan Baş’a ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir