SEMPATİ

TV’de yayınlanırken kaçırmıştım. İnternetten izlemeye başladım. Trust adlı diziden bahsediyorum. Türkiye’de yayınlandı mı? Yayınlanacak mı? Bilmem ama güzel bir dizi. Gerçek olaylara dayanıyor. Dizi İngiliz-Amerikalı fabrikatör ve milyarder, Getty Oil Şirketinin kurucusu olan ve 1957’de Fortune dergisinin yılın en zengin Amerikalısı olarak gösterdiği Paul Getty’nin hikayesini anlatıyor. Zenginliğine rağmen çevresi tarafından cimri olarak bilinen Getty’nin kaçırılan torunu için sıkı bir fidye pazarlığı yapması. Torununa ait olduğu zarf içinde kesik bir kulak bırakılmasına rağmen istenen parayı çok bulup oğlunun baskıları sonucu 800,000 Doları oğluna %4 faizle borç verdiği anlatılıyor. Torun Getty, fidyenin ödenmesinden sonra babasına kavuştuktan sonra teşekkür etmek için dedesini aramış ancak dede Getty, telefona çıkmayı reddetmişti. Torun Getty ise kaçırılma olayından sonra 5 Şubat 2011’deki ölümüne dek psikolojik sorunlar yaşamıştı.

Dizinin 8. Bölümünü izledim en son. Bölüm eskilerden Rare Bird’ün “Sympathy” adlı parçasıyla bitti. Burası çok önemli. Ne var ki önemini kavrayabilmek için hem İngilizceyi hem de parçayı çok iyi bilmek gerekiyor. Parçayı bilmek için de en az bizim yaşlarda olmak. Yaş durumundan durumu kotardık. 70’li yıllarda çokça çalınırdı bu parça. Sonraları çokça reklam müziği de oldu. Ancak bir şeyi fark ettim ki o zamanlar manasını çözememişiz. Derinliğini anlamamışız. Dizide duyunca birden anlamı daha çok şekillendi beynimde.

Parçanın orijinalini internetten dinleyebilirsiniz elbet. Ben size sözlerinin çevirisini vereyim;

“şimdi, bu gece yatağına çıktığında,

ve kapını sürgüleyip kilitlediğinde,

dışarıda, soğukta ve karanlıkta olanları düşün.

çünkü bu dünyada herkese yetecek kadar sevgi yok..

 

ihtiyacımız olan şey sempati dostum.

ve ihtiyacımız olan şey sempati.

ihtiyacımız olan şey sempati dostum.

çünkü herkese yetecek kadar sevgi yok..

herkese yetecek kadar sevgi yok..

 

dünyanın yarısı öbür yarısından nefret ediyor.

dünyanın yarısı bütün yiyeceklere sahip

ve yarısı öylece yatıp sessizce açlıktan ölüyor.

çünkü bu dünyada herkese yetecek kadar sevgi yok..”

 

Dizideki gibi bencil ve cimri Batı’ya karşı bizim kültürümüzün savunduğu sevgiyi savunmak gerek. Dünya birden de beşten de büyüktür demek gerek.

Unutmayalım…

İlginizi Çekebilir

Meşhur olma fırsatını hiç kaçırmıyor Baro!

Bursa Barosu, mevzu şov ve gündeme gelmek oldu mu hiçbir fırsatı kaçırmıyor. Özellikle hedef iktidar ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir