Siyaset aklının çelişkileri…

Seçilmişlerin, seçmenleri üzerinde hakimiyet kurması, tek parti döneminden tevarüs ettiğimiz, en çirkin siyasal bir tavır. Bu gün aynı tavır, kabuk değiştirmiş biçimiyle, maalesef hala devam etmektedir. Seçimlerin; egemenlik yarışı, rol kapma ve ya cephe savaşlarına dönüştürülmesi, sonucu, ister istemez bu kapıya çıkartıyor. Dahası, seçilmişler, kendilerini, toplumun en akıllıları ve seçmenlerin çok üstünde konumlandırdıkları için, bu sorun, belki çok daha tehlikeli boyutlara ulaştı, denebilir. Neden? Çünkü artık karşımızdaki seçmen kitlesi, Tek Parti döneminin sindirilmiş kitlesi değil.

Yerel seçimlere az bir süre kaldı. Dolayısıyla, siyaset sahnesi her geçen hareketlenmeye devam ediyor. Diğer partiler bahsi diğer bir konu. Asıl İktidarda olan Ak Parti’nin, yaklaşan yerel seçimlerde, insan tespitinde göstereceği tecessüs ve hassasiyet;  başkanından, meclis üyelerine varıncaya kadar belirleyeceği siyasi aktörler ilgi alanımıza giriyor.

Ak Parti’nin kitlesel desteğinin devam ettiğini gören siyaset esnafı, köşe bucak adam arayarak bir konum kapma peşine düştüklerini ayan beyan gözlemleyebiliyoruz. Siyaset yapmayı bir hizmet aracı olarak değil, kendine bir statü edinme ve rant sağlamak olarak gören bu tipler, siyaseti çirkinleştirmeleri bir tarafa, temiz ve dürüst siyasi aktörleri de kirletmektedirler. Sadece kirletmekle kalmıyor, aynı zamanda, ülkenin geleceğine bir çizik atmış oluyorlar.

Partinin mahalle temsilcisinden, belediye meclis üyelerine varıncaya kadar siyaset vitrininde yer alan insanlar, elde ettikleri statüyü tetikçi olarak kullanmaları, her geçen gün sessiz yığınların küskünlüklerini artırmaktan başka işe yaramadığını, iyi gözlemlemek gerekir.

Zaman zaman, partinin değişik kademelerinde görev alan insanlarla konuşmalarımızda, oldukça üzücü durumlara tanık olduğumuzu paylaşmak isterim. Adam kalkıyor, statüsünü kullanarak; nereden, hangi kurumdan nemalanacağının hesabını yapıyor ve bunun mücadelesini verdiğini anlatıyor. Bu işe layık olanlara, işinin hakkını verenlere sözümüz yoktur. Ancak, hak etmediğini, gayri meşru yollarla, statüsünü kullanarak elde etmeye çalışmasının kabullenilecek bir durum olmadığının farkında bile olmadığı, daha da üzücü bir durum olduğu ortada. Üstelik bu tiplerin; partinin amacıyla, programıyla, misyonuyla hiç mi hiç alakası olmayan asalak tipler olması de beraberinde başka problemi doğurmaktadır. Yani siyaset kurumunu, seçmenin gözünde aşağı dereceler düşürdüğünün farkına varmak gerekir.

Her zaman söylüyoruz. Bu ülkenin; Ak Parti’ye ve Lideri Sayın Başkan Erdoğan’a dünden daha çok ihtiyacı var. Bunu, kendi menfaatleri için kullananlar, bu ülkeye en büyük kötülük yaptıklarını öğrenmeleri gerekir. Ancak burada asıl iş, yine siyasetin sorumluluk makamında bulunan insanlara düşmektedir.

Yaklaşan seçimler için önce belediye başkanlarından başlayarak, meclis üyelerinin tespitini yaparak işe başlamak gerekir. Hiçbir amacı, umudu, hedefi olmayan; sadece rant elde etmek için, ha bire, karede yer almaya çalışan asalak tipleri iyi görmek gerekir. Çünkü; sorunlarını çözmüş, kalkınmasını ileri düzeylere taşımış bir Türkiye, bütün ümmet coğrafyasının beklediği bir Türkiye olduğu gerçeği ortada duruyor. Ne var ki, bu gerçeğin farkına varmayı, bu asalak tiplerden beklemek mümkün değil. Bu tipler, Demirel’den faydalandılar, Özal’dan faydalandılar, Erbakan’dan faydalandılar. Şimdi de Erdoğan’dan faydalanmaya çalışıyorlar. Siyaseti bir hizmet aracı olarak görenlerin, bu karede kendilerine yer bulamamaları, bu seçimlerde başka problemleri ortaya çıkaracağı endişesi taşıyoruz

Şunu hemen hatırlamak gerekir. Yerel seçimler, başkanlık seçimlerinden farklı olacak. Bu seçimlerde artık Erdoğan’ın karizması söz konusu olmayacak, tespit edilen adaylar ve diğer siyasetçilerin becerisi ve kimlikleri ön plana çıkacak. Yerel yönetimlerde olan her olay, yaşanan her sıkıntı, seçmenin en yakın gözlemlediği ve gözlemleyeceği olaylar olduğunu göz önünde tutmak gerekir.

İlginizi Çekebilir

Azrail değil Cebrail

Yine iç politikadan uzak kalıp tüm enerjimi Doğu Akdeniz başta olmak üzere dış politika sorunlarına ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir