Son Haberler

Vekil listeleri nasıl şekillenecek?

Bursa ilk defa 2 seçim bölgesi olarak seçimlere girecek. Her seçim bölgesi 10 milletvekili çıkaracak ve Bursalı toplamda 20 milletvekili bu dönem Parlamentoda görev yapacak. Haliyle listelerde her seçim bölgesi için ayrı düzenlenecek. Her bölgede her partiden 10’ar milletvekili adayı seçimde yarışacak. Bu bakımdan listelerin şekillenmesinde her bölgeyi oluşturan İlçeler de listelerde kendilerini daha yukarı çıkarmak için de yarışmış olacak.  

Her iki bölgede de yaklaşık 1,5 Milyon nüfus var. Yani her vekil için 150 bin nüfusa tekabül ediyor. Hal böyle olunca özellikle 2. bölgede bulunan 11 ilçe, listede kendi ilçesinden aday adayı olan kişilerden birini görmek isteyecektir.

  1. Bölgeyi ilçelerin nüfusunu göz önünde bulundurarak bir değerlendirme yaparsak;

Dağ yöresinde Keles ve Harmancık’ın toplam nüfusu 20 bin toplamıyor.  Eskiden olduğu gibi dağ yöresini ayrı kabul edersek, Büyükorhan ve Orhaneli’yi işin içine kattığımızda, dağ yöresinin toplam nüfusu 50 bin anca eder. Bir vekile dahi tekabül etmiyor. Ancak, dağ yöresinin Bursa ticaretindeki, merkezdeki etkisini göz önüne alırsak, bu yöreye her zaman bir vekil hem de seçilecek sıradan genelde giriyor. Bu yöreye 1. Seçim bölgesinden gösterilecek adayın 2. Seçim bölgesi içinde yeterli olacağını ve bu dört ilçenin gönlünün alınacağı kanaatindeyim.

Yıldırım Merkez ilçe olarak 2. seçim bölgesinde ve Nüfusu 650 bin, 4 vekil çıkaracak güçte, haliyle 2.bölgede en etkin yerde hatta liste başında olmak isteyecek bunun içinde bastıracaktır. Listeye 4 vekil sokamasa da 3 vekil rahatlıkla sokabilir. 2 tanesi seçilecek yerde olursa biri alt sırada yer alabilir.

Kestel 60 bin Gürsu ise 85 bin nüfusa sahip. İki ilçe bir aday çıkaracak güçte her ilçe de listeye aday koymak için bastıracaktır. Ancak sanırım bu iki ilçeyi temsil edecek bir isimle listenin ortalarında temsil edilecektir.

İnegöl Bursa siyasetinde zaten her daim var ola gelmiştir. Yıllar önce Demirel’in Bursa siyaseti için söylediği biz söz aklıma geldi. Şöyle derdi Demirel “Listede bir dağdan bir denizden birde İnegöl’den seçilecek yere yakın aday olacak.”  Bu söz hala Bursa siyaseti için geçerli bir söz. Hangi parti olursa olsun mutlaka liste oluştururken bu kriteri göz önüne alıyorlar.

İnegöl’ün nüfusu 260 bin, neredeyse 2 vekile tekabül ediyor. 1 vekili seçilecek yerden garanti olur da belki 2. si Yenişehir’e yakın bir isim olabilir.

Yenişehir’in nüfusu ise 55 bin, listede yer almak için mücadele edecek.  Yakın ilçelerde de siyaseten etkin olacak bir ismi listeye koyma ihtimali yüksek.

İznik’in nüfusu 45 bin, nüfus olarak bir vekil çıkarabilecek güçte değil, ancak siyaseten bir vekil çıkarma gayretinde. Yakın çevre veya Bursa siyasetinde tanınan bir ismi listeye koymak için mücadele verecektir. İznikli olduğum için daha yakından biliyorum,  şiddetle isteyecektir. Her partinin bu konuda çok ciddi hazırlık yaptığını gözlemliyorum. Özellikle iktidar partisinden şu anda 7 aday adayı var. Bu geçen iki dönemde de böyleydi. Bu dönem üst siyasetin bunu çok iyi değerlendirmesi gerekir. İznik bir vekil istiyor.

Orhangazi 80 bin, Gemlik 110 bin, Mudanya 90 bin nüfusa sahip, bu üç ilçede listede yer almak için mücadele edecektir. Üç ilçe neredeyse iki vekil çıkaracak nüfusa sahip. İktidar partisinde Orhangazi ve Gemlik ilçe başkanlarının aday adayı olmaları bu ilçelerin siyaseten etkin olarak listeye girmek için çok mücadele edecekleri anlamı taşıyor. Bunun yanı sıra, Gemlik ve Mudanya’da Muhalefete yüksek oy çıkması buradaki siyasi yarışın çok çekişmeli olacağını gösteriyor.

  1. bölgede ise durum daha farklı, burada listenin oluşması sanki daha kolay gibi görünse de siyasetin asları bu bölge listesinde yer alacak. Merkez ilçe Osmangazi ve Nilüferin toplam nüfusu 1 milyon 280 bin neredeyse 9 vekile tekabül eden bir güce sahip.

Mustafakemalpaşa 100 bin nüfusa sahip, bir vekil listeye mutlaka sokmak isteyecektir.

Karacabey 85 bin nüfusa sahip, aynı şekilde siyaseten bir vekil listeye sokmak isteyecektir.

Büyükorhan ve Orhaneli’ni dağ yöresi ile beraber değerlendirmiştik.

Bütün bunların yanı sıra özellikle 1. Bölgede demografik yapının yanı sıra, keşke olmasa diyeceğim ama, her zaman olduğu gibi hemşericilik unsurlarının ağır basacağı bir yarışında zaten var olduğunu ve bazı etkin derneklerin bunun için siyasetten istekte bulunacaklarını biliyoruz.

İşte böyle bir durumda Bursa siyasetini yeniden dizayn ederek 24 Haziran seçimlerine doğru yol alıyoruz. Şu an partiler aday adaylarının başvurusunu alıyor. Bittiğinde, bütün bunları göz önüne alarak bir liste arayışına girecekler ve en uygun listeyi oluşturmaya çalışarak seçmenin önüne çıkacaklar. İşleri zor. Özellikle iktidar partisinde aday adayı patlaması yaşanıyor. Galiba 300 bulacaklar. Allah kolaylık versin.

Selam, sevgi ve dua ile…

İlginizi Çekebilir

Kendini kandırma sanatı

Modern dünyanın kaçınılmaz sonucu olarak küreselleşme, ticari ve ekonomik, sosyal ve politik anlamda her ülkenin ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir