SON DAKİKA
Hava Durumu

Toprak kirliliği

Yazının Giriş Tarihi: 08.06.2023 16:45
Yazının Güncellenme Tarihi: 08.06.2023 16:45

Toprak kirliliğinin çevre, insan sağlığı ve ekonomi üzerinde olumsuz etkileri olabilir.

Tarımsal uygulamalarda pestisit, gübre ve gübre kullanımı toprak kirliliğine neden olabilir. Endüstriyel atıkların düzenli depolama alanlarında veya karada bertaraf edilmesi toprak kirliliğine yol açabilir.  Yerden minerallerin çıkarılması toprak kirliliğine yol açabilir. Petrol sızıntıları toprağı ve suyu kirletebilir. Radyoaktif atıkların atılması toprağı ve suyu kirletebilir. Yollardan, otoparklardan ve diğer kentsel alanlardan gelen akış, kirleticileri toprağa taşıyabilir. İnşaatta ağır makine ve malzemelerin kullanılması toprak kirliliğine neden olabilir. Çöp, kanalizasyon ve tehlikeli atık gibi atıkların uygun olmayan şekilde bertaraf edilmesi toprak kirliliğine yol açabilir.

Toprak kirliliğinin insanlar açısından olumsuzlukları ise; tarım arazilerinin üretkenliğini azaltabilir ve bu da daha yüksek gıda fiyatlarına yol açabilir. Bitki ve hayvanları öldürerek ekosistemlere zarar verebilir. Kanser, solunum sorunları ve nörolojik sorunlar gibi çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. 

Daha az böcek ilacı ve gübre kullanarak, Örtü bitkileri, toprağı erozyona karşı korumaya yardımcı olur ve ayrıca böcek ilacı ve gübre kullanımını azaltmaya yardımcı olabilir. Gübrenin uygun şekilde yönetilmesi: Çiftçileri ve halkı kirliliğin tehlikeleri konusunda eğitmek ve duyarlılığı sağlamak, Azaltma, yeniden kullanma ve geri dönüştürme gii etkenler çerçevesinde daha verimli bir toprak elde ederek uzun ömürlü olmasını sağlayabiliriz. Bu adımları atarak toprak kirliliğinin önlenmesine, çevrenin, insan sağlığının ve ekonominin korunmasına yardımcı olabiliriz.  her bitki topluluğunun kendine özgü toprak ve iklim koşullarından söz edilir. Bitki örtüsünün tahribi aynı zamanda iklim ve toprak özelliklerini de değiştirdiğinden doğada geri dönüşümü güç bozulmaların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Ayrıca, bitki-insan hayatının birbirine çok sıkı bağlarla bağlı olması sebebi ile bitki örtüsünün tahribinin ekonomik ve sosyal yönleri de vardır.

Tarım arazilerinde kirliliği nasıl önleyebiliriz?

Böcek ilaçları ve gübreler havayı, suyu ve toprağı kirletebilir. Bu kimyasalların daha az kullanılması kirliliğin azaltılmasına yardımcı olabilir. Örtü bitkileri, toprağı erozyona karşı korumaya yardımcı olur ve ayrıca böcek ilacı ve gübre kullanımını azaltmaya yardımcı olabilir. Gübre, uygun şekilde yönetilmediği takdirde havayı, suyu ve toprağı kirletebilir. Gübre kompost haline getirilmeli veya akıntıyı en aza indirecek şekilde toprağa uygulanmalıdır. Çiftçiler ve halkın kirliliğin tehlikeleri konusunda eğitilmesi gerekir ki böylece bunu önlemek için adımlar atabilsinler.

Zararlılara ve hastalıklara dayanıklı ürünler seçerek böcek ilaçlarına olan ihtiyacı azaltmaya yardımcı olunabilinir.

İyi sulama teknikleri uygulayın ki toprak havalansın ve böylelikle daha verimli hale gelsin.

Kısaca söz edeceksek; Toprak kirliliği, katı, sıvı ve radyoaktif artık ve kirleticiler tarafından toprağın fiziksel ve kimyasal özelliklerinin bozulmasıdır. Topraklarda meydana gelecek tüm olumsuz değişimler insan yaşamını kuvvetle etkileyecek güce sahiptir. İnsanların geçmişten gelen ve geçmişte zararları fark edilmemiş olan alışkanlıkları, bu gün toprak kirlenmesi ve bununla birlikte ortaya çıkan yer altı ve yüzey sularının kirlenmesine sebep olmaktadır.  Oluşumu çok uzun sürede gerçekleşen toprak insan eli ile çok kısa sürede tahrip edilir. Tarımın yapılabilmesi için temel unsur verimli tarım arazileridir yani topraktır. Daha çok ürün elde edebilmek için kullanılan gübreler, tarım ilaçları sağladıkları yararın yanı sıra toprak kirliliğinin önemli sebepleri arasında yer almaktadır. Çevreye gelişigüzel atılan çöpler, evsel atıkların ve sanayi atıklarının arıtılmadan toprağa karıştırılması da toprağı kirleten etkenlerdendir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.